28.8.19

Ladislkav Šustr: „Z maturity se stává fraška“. Povinná matematika rozděluje odborníky i politiky

Úleva pro humanitně orientované žáky, ale problém pro vysoké školy a později i pracovní trh, který očekává technicky vzdělané absolventy. Po desítkách let diskuzí jde povinná maturita z matematiky opět k ledu. Ministr školství Robert Plaga rozhodl, že nejprve musí přijít změna výuky a až poté bude moci být opět zavedena povinná maturita z matematiky pro všechny studenty středních škol.

Z článku v Echo24.cz vybíráme:

Baxa na rozhodnutí Plagy ocenil, že si osvojil opoziční návrh na odsunutí povinné maturity. „Sdílím názor pana ministra, že by měla být zachována volba mezi cizím jazykem a matematikou,“ řekl pro Echo24 Martin Baxa. Podle člena školského výboru je navíc vhodná doba na to, aby celá státní maturita prošla reformou. „V současné době se připravuje dlouhodobá strategie vzdělávání 2030+. Měli bychom se tak zaměřit, jak by v budoucnu měla maturita vypadat, protože i zkušenosti ze zahraničí ukazují, že různé typy zkoušek mají různé dopady. Myslím si, že je čas na reformu státní maturity. K tomu by však měla vést široká diskuze a k té je právě teď příležitost,“ řekl Baxa.

V tom se shoduje i s místopředsedou Senátu Jiřím Růžičkou (TOP 09), který je zároveň ředitelem Gymnázia Jana Keplera v Praze. „Já si osobně myslím, že během osmi až deseti let dojde ke změně systému maturit. Tento rakousko-uherský model už naprosto neodpovídá realitě a současnosti. Bude se směřovat k tomu, aby žáci tvořili a aby prokázali své schopnosti na projektech. Myslím si, že to k tomu bude směřovat. Možná je to ale i více přání než skutečnost,“ řekl Jiří Růžička.1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud by systém fungoval správně, pak všichni žáci, kteří by u maturity z matematiky údajně neuspěli, by se přes nedostatečnou závěrečnou klasifikaci z matematiky k maturitě z čehokoli vůbec nedostali.
Onou fraškou nemusí být jen maturita, totiž.

Okomentovat