23.8.19

Klára Záleská, Libor Juhaňák, Kateřina Trnková, Martina Šmahelová: Uvádění začínajících učitelů v mateřských, základních a středních školách pohledem jeho hlavních aktérů

Adaptace začínajících učitelů na školách není izolovaným procesem. Významně do ní vstupují kolegové (především uvádějící učitelé) a vedení školy. O jejich působení při uvádění začínajících učitelů však zatím nevíme mnoho. Cílem předkládané studie je proto popsat současnou podobu uvádění začínajících učitelů do praxe českých škol a zmapovat potřeby jednotlivých aktérů vstupujících do tohoto procesu. K tomu bylo použito kvantitativně orientované šetření, v němž byly dotazníkem osloveny tři skupiny respondentů: začínající učitelé, uvádějící učitelé a osoby odpovědné za uvádění začínajících učitelů, a to v mateřských, základních a středních školách. Vybrané výsledky prezentují typické znaky současného stavu uvádění začínajících učitelů, základní potřeby sledovaných skupin respondentů v tomto procesu a vnímanou profesní perspektivu respondentů.

Převzato z časopisu Pedagogická orientace Vol 29, No 2 (2019), pod licencí Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.


2 komentáře:

Jirka řekl(a)...

Uvádějícího učitele jsem měl jenom na papíře. Pomoc jsem stejně potřeboval především s vyplňováním nesmyslné administrativy, které bylo v mých začátcích sotva třetina. Kdyby se omezilo papírování, dozorování a jiné panáčkování, pak by zkušení učitelé měli čas a chuť poradit. Když mohu, tak pomohu. Velkou roli v procesu začleňování hraje také chuť začínajícího učitele naslouchat. Namachrované borec či borkyňa uvádět nepotřebuje. Tož tak.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici to měli poměrně jednoduché. Po několikalitém výcviku, kterak čelit tupoidně zeleným mozkům, narukovali jako učitelé odborných předmětů do školy, které byli sami absolventi. Kolegové, pytliků bývalí učitelé vesměs elektrotechničtí inženýři, poskytli pytlikům veškerý pedagogický i odborný servis a podporu. To bývaly krásné časy pozdního socialismu přecházejícího v raný kapitalismus, kdy nanicovatý absolvent byl vnímán jako ostuda celého sboru.

Okomentovat