23.8.19

Kateřina Perknerová: Plaga nechce povinnou maturitu z matematiky. Žáci selhávají v aplikaci pouček

Debata o zavedení povinné maturity z matematiky nabrala zásadní obrat. Ministr školství Robert Plaga (ANO) Deníku sdělil, že po prozkoumání analýzy dat z Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání došel k závěru, že by se spouštět neměla. „Ukázalo se, že největší neúspěšnost je bohužel u těch maturitních otázek z matematiky, které jsou pro život nejužitečnější,“ uvedl Plaga. Podklady odhalily, že žáci se možná dokážou naučit vzorce a poučky, ale tam, kde je mají aplikovat na každodenní situace a prokázat logické myšlení, selhávají.


Z článku v Deník.cz vybíráme:

Jeho původní návrh na sjednocení povinné maturity na zkoušku z češtiny, cizího jazyka a matematiky pro většinu maturitních oborů od školního roku 2021/22, který se momentálně nachází v připomínkovém řízení, tím padá. „Mám možnost materiál změnit během jednání vlády nebo pak ve sněmovně,“ řekl Deníku.

Tam by podporu nepochybně získal u Pirátů, kteří návrh na setrvání u možnosti výběru mezi cizím jazykem a matematikou předložili jako poslaneckou iniciativu. „Současná podoba maturitních zkoušek má řadu nedostatků, které je třeba řešit předtím, než se vůbec o zavádění povinné zkoušky z matematiky začne uvažovat, a to i vzhledem k dosavadním alarmujícím výsledkům. V prvé řadě chybí jasná poptávka po tom, co by maturita měla vlastně ověřovat,“ míní pirátský poslanec Lukáš Bartoň.

Opačný pohled má například Svaz průmyslu a dopravy ČR. „Znalost matematiky je důležitá nejen pro studium technických oborů, ale i pro rozvoj logického a invenčního myšlení, což je pro práci v digitalizovaných firmách využívajících prvky Průmyslu 4.0 klíčové. Musíme se zaměřit spíš na zlepšení kvality výuky matematiky, nikoliv rušit povinnou maturitu z ní,“ tvrdí jeho prezident Jaroslav Hanák.

4 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

Jeho původní návrh na sjednocení povinné maturity na zkoušku z češtiny, cizího jazyka a matematiky pro většinu maturitních oborů od školního roku 2021/22, který se momentálně nachází v připomínkovém řízení, tím padá.

Což znamená, že stále platí současná verze školského zákona a M je pro gymnazisty povinná již od r. 2020/21.

Vít Tomis řekl(a)...

Proč tuto informaci přinesl Denik.cz a ne MŠMT? Na webu MŠMT je spousta nesmyslných článků, ale o této zásadní věci ani slovo.

Eva Adamová řekl(a)...

"Ministr školství si ale stojí za svým: „Nechci, aby třetina žáků byla součástí nějakého experimentu“

Bác ho. A to, že se na mnoha školách na žácích provádí experiment s hejného matematikou, který nemá ve světě obdoby, mu nevadí?

"Podle Plagy je povinná maturitní zkouška stále cílovým stavem, ale k němu je nutné se postupně propracovat. „Bavíme se o osmi deseti letech,“ uvedl. Cestou k žádoucí změně jsou revidované rámcové vzdělávací programy, kvalitní příprava budoucích učitelů i nový způsob financování regionálního školství, který umožní výuku v menších skupinách."

1. Jestliže zrevidujeme RVP v matematice tak, že vynecháme ještě další učivo, jak se evidentně plánuje, nebude se maturovat z matematiky ale z počtů.
2. Kvalitní příprava těch několika budoucích učitelů matematiky, kteří jsou ochotni tento těžký obor studovat a kteří do školství ani nenastoupí, nás nezachrání.
3. Výuka v menších skupinách má největší účinnost v nízkém věku, se zvyšujícím se věkem žáků kouzlo menších skupin přestává účinkovat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Žáci selhávají v aplikaci pouček

Především selhává ministr Plaga, ministerstvo školství, vláda čr, hnutí ano a parlament čr komplet. Selhávají ředitelé škol, zřízovatelé škol a rodiče selhávajících žáků. Ovšem do médií se sdělí, že matematika se učí špatně.
Kdo konkrétně ji učí špatně a jak dlouho ten neutěšený stav trvá? Už se ví, jak se má matematika učit správně? Nejméně deset let po zkompetentňovací kurikulární reformě. Se jako opomněla náležitě rozklíčovat kompetence k učení?
Absolventi autoškoly na základě absolvování kurzu a složení zkoušky dostávají oprávněn řídit motorové vozidlo. Selhávají ale v aplikaci pouček o pravidlech silničního provozu. O tom se veřejnost přesvědčuje dnes a denně. Loni zemřelo na českých silnicích 565 lidí, zraněných nepočítaně i s trvalými následky, stamiliony materiálních škod... Je tedy naprosto nezbytné zrušit ty pitomé zkoušky.
To, co ministr Plaga vyhlašuje je nejenže hloupé, ale především neuvěřitelně zbabělé. To mu nařídil předseda vlády, a nebo prezident republiky na návrh svého mluvčího? Kam se hrabe většina odborníků na vzdělání, konzultantů a auditorů v té dnešní překotně měnící se době digitálních informačních a komunikačních technologií a umělé inteligence pak především. Normálně šmrdlačka. Poslední vzdělaný člověk zhasne...

Okomentovat