6.8.19

Karolina Bulisová: Dívek s anorexií stále přibývá. K podvýživě se podněcují na internetu

Sociální síť Instagram používají na dva miliony Čechů. Mezi nejmladší generací je populárnější než Facebook. Některé děti tam však nechodí sledovat fotky oblíbených celebrit, nebo snímky přátel na pláži. Jak redakce iDNES.cz zjistila, tak sociální síť tisícům českých dětí a mladistvých slouží také k vzájemnému hecování v životě nebezpečném hubnutí.
Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Každý večer před spaním otevírám Instagram, dívám se na moje oblíbené účty a přeju si, abych vypadala jako ony,“ popisuje dvacetiletá Tereza. Jméno si přála změnit. Reakcí okolí se bojí. Anorexií trpí od čtrnácti let, před pár lety se svou cestu rozhodla sdílet na sociální síti. K některým fotkám začala připojovat označení, takzvané hashtagy, které její fotky umožní vyhledat lidem se stejnými zájmy.

Kvůli hashtagům jako #anorexia, #thinspo či #anaismyfriend se pod jejími obrázky začaly objevovat komentáře dívek se stejným cílem – být co nejhubenější. „Okolí mě nechápalo, ale holky na Instagramu mi rozuměly,“ vzpomíná Tereza.

Pro některé dívky se stala svého druhu instagramovou celebritou. Pravidelně si fotí své mikroporce jídla. V komentářích další mladí popisují, jak se daří hladovět jim. A jak se potrestaly, když neodolaly a snědly více, než je přípustné.

U Terezy sociální sítě anorexii nespustily, pomohly však v jejím rozvoji. Před tím varuje i psychiatr František Krch.

„Sociální síť posiluje nevhodné postoje – tedy co je a není zdravé či vztah ke sportu a vlastní postavě. A pak dává podporu těm, kteří se začali omezovat v jídle, přehnaně posilovat, ale i se přejídat nebo zvracet. S falešnou představou, že jim někdo rozumí snadněji odolají prosbám rodičů či lékařů,“ uvádí odborník na problematiku příjmu potravy Krch.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Takové smutné čtení.
Nedávno na nějakém větším srocení lidí potkali pytlici děvče, které mělo na sobě šortky a tílko, takže ty doopravdy mnohačetné a docela pravidelné řezné rány na jejím těle nebylo možné přehlédnout. Dívka se pohybovala, jako kdyby měla na hlavě položenou knihu, tak nějak důstojně nebo něco na ten způsob.
Vzhledem k tomu, že 'sebepoškozování se rodí z bezmoci nad prožívanými emocemi', bylo kupodivu zřejmé, že prezentaci tohoto stavu zvládalo to dítě mocně a bez emocí.

Okomentovat