17.8.19

Jitka Jiřičková: Vyhořelému učiteli nepomohou ani prázdniny

Psycholožky Irena Smetáčková a Veronika Pavlas Martanová provedly spolu s dalšími odborníky z Pedagogické a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy výzkum týkající se učitelského vyhoření. Jeho výsledkem je zjištění, že zhruba dvě třetiny českých učitelů prožívají dlouhodobý stres a pětina učitelů trpí syndromem vyhoření.

Z rozhovoru na iForum vybíráme:

Jak konkrétně se dlouhodobý stres na učitelích projevuje?

Pavlas Martanová: Liší se to podle pohlaví. U mužů dochází ke změnám emocionálního prožívání, cynismu ve vztahu k žákům, odosobnění, v praxi pak například říkají: „Co zmůžete s tímto materiálem? Podívejte se na ty moje kusy, co já tak s nimi mám dělat?!“ U žen bývají častější vnitřní projevy, objevuje se selhávání na fyzické úrovni – vyšší nemocnost a další zdravotní potíže jako únava, bolest zad nebo hlavy. Problémy jednotlivce se navíc začnou dotýkat členů pedagogického sboru. Kolegové za něho musejí suplovat, v týmu je větší stres. Jde o infekci, jíž jsme se sice ve výzkumu primárně nevěnovali, ale dotazovaní o ní mluví.

Vyhořelý člověk tedy dokáže proměnit atmosféru celé školy?

Smetáčková: Ano, protože nejenom že se s ním velice špatně komunikuje, nezvládá plnit ani běžné úkoly, brání se všemu novému, a přidává tak ostatním práci, ale také šíří špatnou náladu. Jeho nářek je těžké ignorovat, může s sebou stahovat i ostatní.

Pavlas Martanová: Máme pro to dokonce termín – travič studní.
1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Problémy jednotlivce se navíc začnou dotýkat členů pedagogického sboru.

Aja jaja jaj!
'Poslyšte, pane kolego, vypadáte nějak mizerně. Kdo se na to má dívat? Chápeme, že třeba úplavice je nepříjemná záležitost. Ale co když jste někde chytil syndrom vyhoření a teď nám tady nakazíte půlku sboru?!?
To bychom se s vámi museli rozloučit, pane kolego. Roz-lou-čit...'

Okomentovat