31.8.19

Jiří Růžička: Kvalitní výuka matematiky? Dnes nemožná věc

Maturita z matematiky nebude povinná, oznámil těsně před začátkem školního roku ministr školství. Správné a odvážné rozhodnutí, které ovšem bude složitě prosazovat.


Nepochybujme o tom, že matematika je nesmírně důležitý obor. Rozvíjí logické myšlení, učí systematickému a racionálnímu přístupu k řešení problému, umožňuje dojít k ověřitelnému výsledku. Kdyby se tak matematika na našich školách opravdu učila, jistě by ji milovali nejen učitelé, ale i samotní žáci a profitovala by z toho celá společnost.

Realita je ovšem úplně jiná! Přetížené osnovy, kdy se nestihne látka pořádně vyložit, natož procvičit. Fatální nedostatek učitelů, natož učitelů, kteří žáky motivují, povrchnost, nezájem, odpor žáků a víc než tristní výsledky nejen v mezinárodních šetřeních, ale i u maturit. A násilím protlačené dobro v podobě povinné maturity z matematiky bylo posledním hřebíčkem do rakve půvabu a důležitosti matematiky.

Několik let propadá z matematiky více než čtvrtina maturantů, kteří si ji zvolili dobrovolně! Umí si někdo představit, jak by to vypadalo, kdyby museli maturovat všichni a povinně? A nejde jen o to, že za krátkou éru státních maturit skončily desítky tisíc mladých lidí po letech středoškolských studií bez maturitního vysvědčení, pouze se základním vzděláním. Nevzdělaní, nerekvalifikovatelní, nezaměstnatelní tak rozšířili počet těch, kteří většinu života budou na okraji společnosti.

Jistě, můžeme snížit požadavky na znalosti u maturit, můžeme omezit počty maturitních oborů i studujících, můžeme zaměřit výuku na monotónní přepočítávání modelových příkladů, které pak u maturity prověříme. Ale opravdu to tak chceme? Nebo si přejeme, aby studenti matematiku opravdu uměli?

Odpověď je jasná. Musíme proto učit matematiku hodně, dobře a s ohledem na předpoklady jednotlivých žáků. Musí ji učit skvělí, dobře zaplacení učitelé a žáci musí mít čas a chuť se ji také opravdu naučit. Téměř vše z toho nám v současnosti chybí.

Když jsme proto z úst ministra slyšeli „A“ v podobě zrušení povinné maturity z matematiky, je třeba dodat i „B“ v podobě nápravy. Napravit to není jen úkol pro ministra školství a jeho úřad. Je to povinnost vlády a zájem celé společnosti.

JIŘÍ RŮŽIČKA, PRVNÍ MÍSTOPŘEDSEDA SENÁTU

Zdroj: LIDOVÉ NOVINY, 29.8.2019, TOP09.cz

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

"Několik let propadá z matematiky více než čtvrtina maturantů, kteří si ji zvolili dobrovolně!"

Kdyby se Růžička o maturitu z matematiky opravdu v minulosti zajímal, věděl by, že velká neúspěšnost je poměrně dost ovlivněna tím, že z ní maturují v podstatě všichni dálkaři, protože na cizí jazyk si po letech mimo školní lavice netroufají už vůbec, a tím, že slabým žákům na učňácích s maturitou přijde jednodušší a s větší nadějí na úspěch "zkusit" jeden test z matematiky než "zkoušet" cizí jazyk, u něhož se maturita skládá ze tří částí.

"Umí si někdo představit, jak by to vypadalo, kdyby museli maturovat všichni a povinně?"

Ano, já si to představit dovedu. Šikovní žáci by dali s přehledem matematiku i cizí jazyk, slabí by měli problém tam i tam. A protože by maturitní test z matematiky dělali i všichni gymnazisté, kteří jsou nejlepší a kteří se do matematiky dnes moc nehrnou, úspěšnost v matematice by zůstala přibližně stejná a narostla by neúspěšnost v cizím jazyce.

"A nejde jen o to, že za krátkou éru státních maturit skončily desítky tisíc mladých lidí po letech středoškolských studií bez maturitního vysvědčení, pouze se základním vzděláním."

V konečném důsledku nezmaturují 4 %, což vzhledem ke skladbě žáků, kteří si na maturitu troufnou není vysoké procento. Mezi nezmaturovanými jsou ve skutečnosti jen ti, kteří neumí číst, tedy negramotní, a flákači.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kvalitní výuka matematiky? Dnes nemožná věc

Vysvětlí někdo pytlikům, proč kdejaké trdlo či pitomec soustavně plive na učitele, a učitele matematiky pak zvláště?
'Kvalitní vedení školy? Dnes nemožná věc'
'Kvalitní politická práce? Dnes nemožná věc'
'Kvalitní formulace myšlenek? Dnes nemožná věc'
Maturita z matematiky naplňuje obavami především pakoidy, kteři přivedli zdejší školství do té dnešní neutěšenosti. Vypadá to, že teprve včera vyšlo najevo, jak na tom ta matematická gramotnost školní mládeže ve skutečnosti je. Proč to školní inspekce tak dlouho tutlala? A co ředitelé škol? Nevědí, co se děje ve škole, za kterou odpovídají? Co politici? Nevědí, co se děje ve společnosti, kterou halasně vylepšují od nepaměti? Paka, paka, paka... stará, nová. Samá paka, kam jen oko dohlédne. Plive odborník na vzdělání, plive, konzultant, plive auditor, plive senátor, plive ministr. Pakáž...
Kvalitní výuka matematiky na Gymnáziu Jana Keplera? Dvacet osm let nemožná věc.

Okomentovat