28.8.19

Jiří Mach: Plaga: Povinná matematika až po změně výuky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) v rozhovoru pro Právo vysvětloval, co jej vedlo k návrhu zrušit povinnou maturitu z matematiky připravenou od roku 2021 a 2022. Podle něj čeká školství ještě spousta práce, aby se projekt mohl spustit.

Z rozhovoru v Novinky.cz vybíráme:

Ale o tom, že se má změnit výuka a potom může být povinná matematika, se hovořilo už před lety, když se stanovil termín 2021, resp. 2022. Co se dosud změnilo?
V této chvíli, kdy si matematiku vybírají maturanti dobrovolně, je proti jiným předmětům velká neúspěšnost.

Neúspěšnost u užitečných úloh, na kterých by schopnosti maturantů měly stát, které jsou o logickém myšlení, o matematické gramotnosti, tedy prokazují schopnosti používat matematiku v praxi a v běžném životě, je ještě výrazně vyšší.
Zjevně z toho vychází, že memorovací věci se lidi dokážou krátkodobě naučit, ale ty pak stejně nepoužívají. Učí se pouze na tu zkoušku.

Takže co s tím?
I Česká školní inspekce uvedla, že ve výuce není dostatek prostoru, aby se učitelé věnovali upevňování těchto kompetencí a schopností. Jsou přehlceni požadavky Rámcových vzdělávacích programů (RVP). Ty můžeme upravit z pozice ministerstva, a to je to hlavní.

Musíme se také zaměřit na podporu výuky matematiky, tedy dodat učební materiály a metody výuky. Teď také vznikají metodické kabinety, díky nimž mohou učitelé sdílet metody dobré praxe mezi sebou.

Hlavní je však změna RVP. Jakmile toto odšpuntujeme a podpoříme v terénu výukovými materiály a metodami, tak by to mohlo vést k proměně výuky matematiky, byť to vypadá zdlouhavě.4 komentáře:

Jiri Janecek řekl(a)...

Matematiku si zaci nevybiraji (jako jednu vec z mnoha), voli mezi matematikou a CJ... Nekteri proto, ze si mysli, ze na ni jsou lepsi nez CJ. Jini proto, ze doufaji, ze v ni jsou mene spatni nez v CJ. Kolik je kterych je tezke rict… Jsou nekde dohledatelne pocty maturantu, kteri neuspeli z Ma a zaroven z CzJ, a tech, kteri neuspeli z CJ a zaroven z CzJ (Cz=czesky… C=cizi).


Co katastrofalni vysledky maturity z NJ?

CSI cela mozna neni banda blbcu, ale vedou ji dva politruci. Na vystupech CSI bych nic nestavel…

---

"Hlavní je však změna RVP. Jakmile toto odšpuntujeme a podpoříme v terénu výukovými materiály a metodami, tak by to mohlo vést k proměně výuky matematiky, byť to vypadá zdlouhavě."

Nechtelo se menit RVP letos na jare? Jak ze to dopadlo?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Hlavní je však změna RVP.

To jakože doba už zase překotně pokročila, a nebo se promarnilo celých deset a více let?

Jakmile toto odšpuntujeme

Trefné.
Vzdělávání jako odšpuntovávaná láhev sektu. Reformní rána, bujaré proslovy, hojně se nalévá ve stylu, kdo nechlastá s námi, chlastá proti nám. Pak to celé vyšumí a už z toho všeho jen bolí hlava a žaludek.

Josef Soukal řekl(a)...

Neuvěřitelné věty na adresu maturitních testů a maturity vůbec - za Marie Terezie by se za neználkovství nebo lhaní chodilo klečet do kouta.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ministr školství v podstatě doznal, že selhává obdobně, jako jeho předchůdci.
Všechno bude. Všechno se změní k lepšímu. Ale ne hned. Je to třeba promyslet.
Takže až pak. Za rok, dva... možná za deset let.
Pytlici by bývali řekli, že normální člověk si všechno promyslí ještě dřív, než do nějaké funkce vleze.

Okomentovat