17.8.19

Jiří Mach: Ministerstvo křísí jesle. Obce se bojí zmatků

Mimina a batolata do tří let věku by opět mohla užívat dětských jeslí, jako tomu bylo před sedmi lety, kdy byly z legislativy vyškrtnuty. Nahradily je dětské skupiny, které vznikají jednodušeji, protože nepodléhají přísným zdravotním, technickým, vzdělávacím či personálním požadavkům.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Podle Jana Schneidera z Asociace rané péče a výchovy, který je i zastupitelem ODS v Praze 4, není pro „vydržování“ jeslí důvod.

„Praha 4 měla vždy největší jesle. Dnes máme ve stejném objektu čtyři dětské skupiny, což nám umožňuje čerpat eurofondy,“ řekl Právu.

Poukázal na řadu doporučení, aby městské části proměnily své jesle v dětské skupiny. Kromě návodů byl dodán městským částem i speciální program na čerpání dotací v rámci transformace jeslí v dětské skupiny. „Byly tam jen nějaké administrativní problémy, ale někteří se zabejčili. Pro zřizovatele dětských skupin vzešlých z jeslí to nebyl velký problém,“ dodal Schneider.

A zejména z těchto důvodů není ze znovuzavádění jeslí nadšen. „Většinu jeslí nahradily dětské skupiny, standardizovaly se, a teď v tom dělá paní ministryně zase guláš,“ postěžoval si.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ministerstvo křísí jesle.

'Vše, co vyškrtnuto, zrušeno či rozbořeno, nechť vzkříšeno jest!'
Takže včera dílny, dnes jesle, zítra možná speciální školy...
Jestli to takhle půjde dál, dožijí se pytlici i znovunalezení sebekázně, pracovitosti a zodpovědnosti. A to už je jen krůček k pravdě, cti a pokoře.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Vzal jste mi to z pusy.
Vsechno se borilo, aby se to pote za drahe penize vratilo. Mozna to byl zamer.

Okomentovat