16.8.19

Jiří Mach: Konec potupných smluv. Letní vyhazovy kantorů jsou letos výjimkou

Nešvar minulých let se podařilo úspěšně vymýtit. Ještě před pár lety mohli ředitelé škol šetřit na mzdách kantorů tak, že jim sepsali pracovní smlouvu na dobu určitou, a to od září jen do června. Mnohým nezbývalo než na to kývnout a v létě se přihlásit na pracovní úřad. Zákonná úprava však s potupnou praxí zatočila.

Z článku na Novinky.cz vybíráme:

V červnu úřad registroval 2487 zaměstnanců ve školství, v červenci jich bylo 4200. Prázdninový přírůstek nově evidovaných činí dohromady 1721, zatímco v červnu přibylo 357.

„Jsou to nízké počty, když si vezmeme, že učitelů je přes 150 tisíc. Zřejmě se jedná o ty, kteří mají pro podpis takové smlouvy objektivní příčiny. Některým to může takto vyhovovat,“ řekl Právu šéf školských odborů František Dobšík.

Konkrétní důvody jednotlivých kantorů nezná. „Ale z terénu jsme nezaznamenali, že by se toto zneužívání učitelů ještě odehrávalo,“ dodal.

Například starší učitelé, kterých není v ČR pomálu, se propustkou na prázdniny sice připraví o placenou dovolenou, ale zase nemusí značnou část léta trávit doplňováním vzdělávání nebo jinými mimoškolními úkoly. Jiní se potřebují starat o nemohoucí rodiče. Někdo se zase s ředitelem domluvil o ukončení pracovní smlouvy v červenci a v září nastoupí jinde.

Současné statistiky tedy nechávají odboráře v klidu. Byly to odbory, které se proti zavedenému nešvaru postavily. Ještě v roce 2016 přibylo v červenci na podpoře 3136 kantorů. A to byli jen ti, kteří se na úřad práce zapsali. Odbory popisovaly, jak někteří učitelé chodili brigádničit do samoobsluhy, jiní se zase coby v obci známé a respektované osobnosti styděli přijít na úřad nebo se postavit k pultu a zůstali bez prostředků.Žádné komentáře:

Okomentovat