26.8.19

Jaroslav Mašek: iPrázdniny s učiteli 10: Můj nový školní rok v myšlenkové mapě

V desáté a poslední aktivitě prázdninové akce Virtuálního Digicentra s názvem iPrázdniny s učiteli budeme přemýšlet o novém školním roce pomocí myšlenkové mapy.

Školní rok v myšlenkové mapě

V 1. dílu iPrázdnin jsme se dívali zpět a rekapitulovali končící školní rok. Pojďme se v jejich posledním dílu dívat pro změnu dopředu, na školní rok, který právě začíná. Tentokrát k tomu však nepoužijeme slovní mraky, ale myšlenkové mapy. Důvod je zřejmý. Náš pohled dopředu bude spíše plánováním, jakýmsi kalendářem či organizérem aktivit, činností a úkolů, a právě myšlenková mapa dokáže všechny tyto představy dobře zachytit.
Určitě jste už o novém školním roce přemýšleli. O tom, co, kdy, kde a jak uděláte nového, co změníte a co ponecháte tak, jak bylo vloni.
Není jednoduché plánovat celý rok již nyní, na jeho začátku. To ovšem není potřeba. Důležitější je zachytit to, co již nyní víme a chceme zrealizovat, do jednoho přehledného systému, kterým myšlenková mapa bezesporu je. Nejde tedy o kompletní plán, spíše o jeho první verzi, kterou budeme moci kdykoliv doplnit či pozměnit.
Stejně jako v předešlých aktivitách iPrázdnin může naše myšlenková mapa inspirovat druhé a pomoci jim dívat se na nadcházející měsíce jinak, než jak to dělali doposud. Posunout je a koneckonců i nás zase o kus dál.

Zadání aktivity

  1. Vytvořte myšlenkovou mapu pro svůj nový školní rok.
  2. Na portálu iPrázdniny s učiteli publikujte svůj školní rok v myšlenkové mapě dle návodu níže.

Jak a v čem vytvořit myšlenkovou mapu aneb 6 různých přístupů

Tužka a papír

Moje vůbec nejoblíbenější „platforma“. S tužkou se mi nejlíp přemýšlí. Neodvádí mou pozornost tak, jak to dokážou cloudové služby či mobilní aplikace. Stejně jako píšu své texty v markdownu, abych se nemusel zabývat formátováním, používám tužku a papír u myšlenkové mapy. Jsou takovým mým myšlenkovo-mapovacím markdownem.

Stylus a tablet

Výhoda tohoto přístupu je asi zřejmá. Myšlenkovou mapu už nemusíte skenovat jako v prvním případě, ale můžete ji rovnou ukládat ve vámi zvoleném formátu a okamžitě sdílet.

Bubbl.us, Coggle a další platformy na myšlenkové mapování

Jsou jich mraky a zaměřují se výhradně na tvorbu myšlenkovým map. Obvykle jsou velmi jednoduché, a v tom je jejich výhoda a krása. Příkladem je Coggle, který často představuji žákům. V online aplikaci Bubbl.us se dokonce ani nemusíte registrovat.

Mindly aneb myšlenkové mapování připomínající vesmír

Pomůže vám zorganizovat váš vnitřní vesmír. Tak začíná popis aplikace Mindly. A přesně tak to v ní i vypadá. Myšlenky si strukturujete v soustředných kružnicích připomínajících oběžné dráhy, na kterých umisťujete další kružnice – podmyšlenky tvořící bránu do vaší další myšlenkové (vesmírné) dimenze. Rozhodně vyzkoušejte na mobilní platformě.

Lucidchart, Mindomo, Draw.io aneb myšlenkové mapování v komplexních diagramových nástrojích

A pak tu jsou komplexní nástroje, ve kterých můžete vytvořit takřka jakýkoliv diagram (LucidchartDraw.io) nebo ty nejpoužívanější diagramy, vedle myšlenkových map např. pojmové mapy či stromové organigramy (Mindomo).

Canva aneb myšlenkové mapování v grafickém editoru

Možná by vás to nenapadlo, stejně jako mě, ale myšlenkové mapy lze tvořit pomocí grafických platforem jako je např. Canva. Výhodou je možnost odpoutat se od standardního rozvržení myšlenkové mapy, jak ji známe ze samotné definice (tj. podmyšlenky jsou umístěny na větvích vycházejících z hlavní myšlenky a připomínajících nervová vlákna v mozku), a jiným, netradičním, rozložením myšlenek vytvořit její atraktivní vzhled.Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

Žádné komentáře:

Okomentovat