30.8.19

Ivo Horváth: Metropole shání stovku učitelů

Pražské školy se snaží vypořádat s nedostatkem učitelů. Například web jobdnes.cz včera po zadání kategorie volných míst učitelů na základní škole v metropoli nabízel 180 volných pozic. Mezi inzeráty ale byly také různá místa lektorů či asistentů pedagoga. Další server prace.cz včera nabízel v Praze 33 učitelských míst. Je tedy zřejmé, že by se školám hodilo, kdyby mohly na poslední chvíli – před začátkem školního roku – nějaká volná místa ještě obsadit. Na druhou stranu ale ze všech pražských škol svorně zní, že výuka ohrožena není. Kolik přesně kantorů chybí, nikdo neví.


Z článku v MF DNES vybíráme:

„Odbor školství takové statistiky neeviduje, a ani k nim není kompetentní. Nedostatek učitelů a řešení situace je na bedrech statutárního orgánu, tedy ředitele školy,“vysvětluje mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.(...)

„Studium pro první stupeň základní školy předpokládá všestranný rozvoj. Vedle českého jazyka, anglického jazyka, případně německého, musejí zvládnout matematiku, pedagogiku a psychologii. Také musejí umět hrát na hudební nástroj a splnit limity z tělesné výchovy,“vysvětluje Helena Pavlíčková z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity. Málo studentů si podle ní kvůli náročnosti volí také obory učitelství matematiky a fyziky. Někde se s nedostatkem učitelů snaží vyrovnat i náborem Slováků.

„Učitele ze Slovenska však leckdy odradí nutnost jazykových zkoušek. Mohli by ale v metropoli například učit cizí jazyk,“vysvětluje starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

V Praze 7 si ale tuto možnost pochvalují. „Učitele ze Slovenska máme a na školách fungují bez problému, jde však spíše o jednotlivce,“vysvětluje mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.(...)

K lákadlům pro kantory patří i zvýhodněné byty, i když ani jejich zdroje nejsou neomezené. „Jsme zřizovatelem 15 základních škol, obnáší to kromě dvanácti tisíc žáků i 1 300 pedagogů. Tolik bytů opravdu nemáme,“upozorňuje radní pro školství v Praze 6 Marie Kubíková (ODS). Podle ní o pronájem bytu žádají převážně učitelé, kteří buď vůbec nemají kde bydlet, nebo dojíždějí ze vzdálených mimopražských míst. Těm poskytují až deset nájemních bytů ročně.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nejvyšší čas znovu zavést umístěnky. Pytlici tuší, že by na ně padlo Mukačevo.
Kolik je celkem českých školních inspektorů? Možná, že by mohli pokrýt případy nejvyšší nouze. Navíc by mohli vytvořit střediska vynikající praxe. Učitelé ze širokého okolí by docházeli na náslechy běžných hodin, aby nazřeli, jak se to správně dělá. Aktuálně prý frčí formativní hodnocení. Tak, aby nebylo pro forma.

Okomentovat