14.8.19

Ivana Ašenbrenerová: Usnadněte dětem nástup do školy. Nastavte pravidla a mluvte o všem

Nástup do první třídy je pro děti i rodiče poměrně náročná záležitost. Nové prostředí, cizí lidé, povinnosti, noví kamarádi. Není divu, že se šestiletý kluk nebo holka mohou cítit vyděšeně. „Hlavně dítě pozitivně nalaďte, aby se nebálo jít do školy,“ radí psycholožka Tereza Beníšková.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Pokud to jde, už na konci prázdnin pomalu nastavujte režim, aby to pro děti nebyl takový šok. Pozvolna se přibližujte školnímu režimu, nenechávejte děti ponocovat a učte je dřív vstávat a vymýšlet nějaké aktivity už na dopolední hodiny. Podle psycholožky Terezy Beníškové je také vhodné nastavit denní limity pro čas strávený na elektronice (počítače, tablety, chytré telefony).

„Hlavně dítě pozitivně nalaďte, aby se nebálo jít do školy. Hledejte to pozitivní, třeba to, že tam bude chodit i jeho kamarád ze školky, nebo že tam budou dobře vařit ve školní jídelně.“

V případě svačin je dobré připravit ji už večer do krabičky a dát do ledničky. Ráno pak ušetříte spoustu času a zbavíte se jedné stresující situace.

Mnohem lépe se vám všem bude fungovat, když nastavíte nějaká jasná pravidla a režim. Povídejte si s dětmi po návratu, jak to tam vypadalo, mluvte o tom, co je jinak než ve školce, a snažte se dítě pozitivně naladit, aby se do školy druhý den zase těšilo.

2 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nastavit pravidla pred skolou? Pozde.
Ale radeji pozde nez nikdy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

cítit se vyděšeně

Pytlici si vždycky mysleli, že když už, tak člověk vyděšený je. Ne, že se tak cítí. Pytlici si případně zkusí cítit se teskně, hladově, závistivě, nebo lépe, dobrosrdečně a především pak pravdomluvně, pracovitě a zodpovědně.
Pytlici by ale řekli, že většina dětí se do školy těší, protože mají penál.
S nastavováním pravidel by pytlici posečkali nejlépe až po maturitě. Jakože svoboda, vlastni tempo, úspěch, respekt a autonomie. A flexibilita s kreativitou v té zítřejší nejisté a ještě překotněji se měnící době, samozřejmě.

Okomentovat