24.8.19

Ivan Brezina: Internet snižuje naši citlivost, zábrany padají, popisuje terapeutka

Sociální sítě podle ní vyrábějí asociály. Nejen Facebook dokáže spolehlivě ničit vaše vztahy a dokonce „vypnout“ vaši hlavu, říká v rozhovoru pro magazín Víkend psychoterapeutka Alžběta Protivanská.


Z rozhovoru v iDNES.cz vybíráme:

Nastupující generace je tedy zválcovaná něčím, co my jsme ještě nezažili?
Přesně tak. Jejich mozky nejvíc reagují na všechno, co je nové. Podstatou evolučního úspěchu našeho biologického druhu je snaha prozkoumat každou novinku. Zajímá nás, co je za rohem, za okrajem mapy. Objevovat nové věci je nejryzejší podstata člověka. Internet je tak návykový proto, že poskytuje neustálý a nekonečný přísun novinek. Všechno je tam čím dál intenzivnější, aby to přilákalo naši pozornost. Je to interaktivní, zábavnější než realita. A mozek je na internetu navíc ještě odměňován.

Vše nové způsobuje vyplavení dopaminu, což je látka, která mozku přináší pocit slasti. Dopamin je zodpovědný za motivaci a to zvyšuje naši šanci na přežití. Jenže mozek hledá nejjednodušší řešení. Velmi rychle si zvykne, že nové podněty – a tedy i slast – může získat i bez fyzické námahy z počítače. Mladí lidé jsou na technologii závislí i proto, že na sociálních sítích je velmi snadné zaujmout, a tedy dostat sociální odměnu v podobě lajku.

Žádné komentáře:

Okomentovat