25.8.19

Eva Tichá: I rodiče mohou vyhořet, říká psycholožka Zuzana Masopustová

Jako vědkyně se nedávno podílela na nejobsáhlejším porevolučním výzkumu mateřství a rodičovství v Česku. Kromě práce na univerzitě má psycholožka Zuzana Masopustová také vlastní poradnu. V ní se snaží pomáhat dospělým, kteří mají pocit, že jako rodiče selhávají.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Ve své praxi se setkala i s rodiči, kteří jí ještě v pěti letech dítěte říkají, že od té doby, co se jim narodilo, nevstávali později než v pět ráno.

„A to považují za velký úspěch, protože předtím vstávalo ve tři v noci. Pokud jsou rodiče permanentně nevyspaní, tak je samozřejmě velmi obtížné milovat své dítě.“

Co vyčerpaným a „nemilujícím“ rodičům říká? „Že negativní pocity jsou naprosto normální, že žádný dlouhodobý vztah není takový, že ti dva mohou neustále říkat - nám to jde snadno a užíváme si to, ale že hodnota vztahu někdy tkví i v tom, že přestože to nejde snadno, přestože mám chuť to někdy vzdát, tak jsem to s dítětem nevzdala a snažím se bojovat s tím zlem, které se ve mně čas od času v okamžicích krizí či vyčerpání probouzí.“

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

I rodiče mohou vyhořet

Ani za špetičku ironie, či snad sarkasmu, ale možná by vyhořelým rodičům prospělo roční volno na samostudium. Mají smůlu, že nemohou dost dobře ukončit svoje rodičovství tak, jako učitelé mohou ukončit svůj pracovní poměr a to bez udání důvodu.
Také by nebylo od věci, kdyby se rodiče svým vlastním tempem naučili pracovat s chybou a dělali vždy jen to, co je baví. Řekněme běžný denní režim současné pedagogiky.

mají pocit, že dělají pro dítě to nejlepší

Dělat pro děti podle pocitu rodičů to nejlepší, rozhodně nejlepší být nemusí.
A bezmezná láska je vůbec to nejhorší. Zpravidla postačí mít normálně rád.
Milí rodiče, zahoďte příručky typu 'Moderním rodičem snadno a rychle' a nechte se vést přirozeným instinktem. A nevíte-li, co to je, zajděte si do zoo a sledujte, jak to pořád ještě funguje v přírodě. Pytlici doporučují pavilon opic.

Okomentovat