26.8.19

Dominika Janochová: V Česku chybí tisíce kantorů, ministerstvo je chce nalákat na vyšší plat

V českých školách chybí aktuálně až šest tisíc kantorů. Část výuky přitom už teď zajišťují nekvalifikovaní učitelé. Navíc se zvyšuje i jejich průměrný věk, hrozí tak, že za několik let bude situace ještě horší. Ministerstvo školství chce situaci řešit navýšením platů, ale ani to prý podle odborářů situaci nevyřeší.


Z článku v TN.Nova.cz vybíráme:

"Obecně všichni postrádáme aprobované učitele prvního stupně, těch je opravdu velmi málo, protože došlo vlastně k nárůstu počtu dětí," vysvětlila ředitelka základní školy Hana Vítová.

Nedostatek lidí trápí kromě základních a mateřských škol i některé středoškolské obory, jako je například strojírenství, elektrotechnika nebo telekomunikační a výpočetní technika.

"Největší problém je sehnat učitele odborných předmětů, matematika, fyzika, chemie a další odborné předměty, které máme na středních školách," potvrdil ředitel střední školy Jiří Zajíček.

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

To by museli mít učitelé uvedených aprobací podstatně větší platy než ostatní učitelé, aby je někdo do škol dostal. Na to však v našem rovnostářském školství nikdo nepřistoupí. Neviditelná ruka trhu ve školství prostě nefunguje, to budeme raději 10 % matematiky a 30 % fyziky učit neaprobovaně. Nikomu to evidentně nevadí. Zajímalo by mne, zda by někdo v nemocnici přistoupil na to, aby mu žaludek operoval doktor z ORL, který umí akorát trhat nosní mandle a vyplachovat nosní dutiny.

Unknown řekl(a)...

Matematika, fyzika a chemie nejsou odborné předměty. To si pan Zajíček spletl. Jsou to všeobecně vzdělávací předměty, pro které ale nemáme aprobované učitele, protože fakulty produkují zejména učitele jiných a jednodušších oborů anebo vymyšlených oborů, jako např. , společenskovědního základu, výchovy ke zdraví apod. S tím se absolventi ve školách těžko uplatní, ale oni to ani nechtějí. Potřebují nějak jednoduše získat titul Mgr. A dát matematikům vyšší plat? O kolik by to asi muselo být, aby šli učit? A jak by se na to dívali učitelé jiných všeobecně vzdělávacích předmětů, které jsou stejně důležité?

Zdeněk Souček

Okomentovat