4.8.19

Daniel Hůle: Kdo řídí základní školy?

Složitý výběr ředitele školy končí doporučením. Zřizovatel si nakonec vybírá koho chce. I proto máme v Česku jeden z nejsegregovanějších vzdělávacích systému v EU. Víc než peníze potřebuje školství kompetence.

5 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Kompetence bez peněz mohou být předpokladem pro stejně iluzorní řešení, jako je inkluze bez peněz. Není to poprvé, co se D. Hůle projevuje takhle zaslepeně a hloupě.

Eva Adamová řekl(a)...

Ono je docela zajímavé i to, že zřizovatel ředitele jmenuje, ale neplatí ho. A úplně největší nářez je, že zřizovatel rozhoduje o výši odměny řediteli školy z peněz, které nejdou z jeho kapsy, aniž by u mnohých škol tušil, jaký "balík" na nadtarify jsou na dané škole k dispozici. Zrovna nedávno jsem hovořila s radním z našeho města, který na mne vykulil oči, když jsem mu řekla, že učitelé v našem městě mají odměny za celý rok v průměru tak 5000 kč. Přišlo mu to v poměru s tím, jakou odměnu schválili řediteli školy, dost málo.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Víc než peníze potřebuje školství kompetence."

Moc teda nechapu, co se tady tim slovem mysli… A jak to souvisi s tou segregaci.

Ten system neni idealni, na druhou stranu je to asi lepsi nez muset se podridit vyberu tri tydytu z inspekce, jednoho z kraje a nejakeho tatky partaka…

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pan Hule jako obvykle mimo realitu.
Skoly potrebuji kompetence, samostatnost v hospodareni a s cim hospodarit= penize.
Skoly potrebuji poradne zakony, ktere by neslo vykladat deseti zpusoby.
Skoly potrebuji, aby jim Takyexperti vecne nekecali do jejich prace.
Zajiste je problem i ve jmenovani reditelu. Jako vzdy, kdyz do rozhodovani mluvi lidsky faktor, ktery je nekdy hodne subjektivni. Zakazeme tedy veskera vyberova rizeni nebo castingy?

Segregaci jsem nepochopila.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Segregaci jsem nepochopila.

Skuteční odborníci na vzdělání mají zřejmě k dispozici seznam pojmů a jejich spojení, která v mediálním prostoru aktuálně tak nějak frčí. Při sepisování svých traktátů je pak používají, aniž by tušili jejich význam a následně průmět do obsahu spisku.

Okomentovat