5.8.19

Daniel Dočekal: Na schůzku s cizím člověkem z netu vyrazí tři čtvrtiny českých dětí

Čerstvá data jednoho z největších výzkumů o chování dětí na internetu jsou v některých zjištěních alarmující. Včetně potvrzení masivního růstu TikToku


Z článku ve Flowee.cz vybíráme:

Výzkum se dotkl i otázky mobilních telefonů na školách. Zejména zda povolit (o přestávkách) používání mobilů a jak je začlenit do výuky. Prozatím platí, že 53 % dětí má povoleno o přestávce mobil používat (v hodinách zpravidla nikoliv). Tráví pak ale přestávky hlavně hraním her (41 %), na sociálních sítích (38,9 %) nebo se prostě nudí (33,7 %). Případný zákaz mobilu pak přináší mírný vzestup nudících se dětí (34,6 %).

„Když zakážete mobil, tak by škola měla nabídnout nějaký program, relaxační zóny, aktivity,“ říká Kamil Kopecký z E-bezpečí. Dodává, že zhruba 33 % dětí "chodí po chodbách". Připomněl ale i to, že až 35 % dětí ve škole zažívá situaci, kdy je někdo ve škole bez jejich souhlasu vyfotil, 22 % natočil. Přestávky tak mohou být s povolenými mobily zneužity i pro šikanu. Zákaz mobilů o přestávce ale přispívá k nalezení jiné zábavy. O 60 % dětí více si čte časopisy, o 13,54 % knížky, o 65 % více se věnuje deskovým či karetním hrám a 29 % víc jich sportuje.

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zákaz mobilů o přestávce ale přispívá k nalezení jiné zábavy.

Chtělo by se říci, že metadonové zábavy.
Pokud na schůzku s cizím člověkam vyrazí až tři čtvrtiny dětí, pak podle četnosti uveřejnění případů, kdy taková schůzka skončila nevalně, by se dalo dovodit, že je to poměrně bezpečná aktivita. Možná bezpečnější, než je jízda na kole nebo koupání.
Tři čtvrtiny jsou poměrně velká část celku. Ve čtyřčlenné rodině tedy statisticky vzato alespoň jedno dítě courá s cizím člověkem po parcích. Nebo tak nějak?

Mirka S. řekl(a)...

Nějak netuším, co za problém je TikTok - kromě toho, že když se s dětmi bavíte neoficiálně, dělají čumáčky a tvrdí, že ho dávno přestaly používat a že je to přežitek. Ale nemají chuť si nechat kecat do toho, co dělají teď, takže raději udržují "staříky" v domnění, že jsou na TikToku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

nemají chuť si nechat kecat do toho, co dělají teď

Mohlo by to znamenat, že také nebudou mít chuť dožadovat se pořešení případných potíží?

Mirka S. řekl(a)...

Bylo by to ideální, ale tak dalece zřejmě neuvažují.

Nicka Pytlik řekl(a)...

tak dalece zřejmě neuvažují

Trdla vidí jen na horizont svých požitků. K odpovědnosti za následky už nedohlédnou.
Pokud ty následky nikdo do dvou minut neodstraní, cítí se neprávem opomenuti a poškozeni.

Mirka S. řekl(a)...

...pravdu díš, barde.

Okomentovat