16.8.19

Český rozhlas Radiožurnál: Umělé inteligenci chybí intuice a emoce, je to jen marketingový tah, říká pedagog s nadprůměrným IQ

Naměřili mu IQ přes 200, ačkoli prý ve škole nebýval na špici. Karel Kostka je pedagog, ale také spisovatel a malíř. V čem je výhoda vysokého IQ a kde ho naopak brzdí? Co si myslí o tzv. umělé inteligenci? A co je důležité pro fungující školství? Ptal se Jan Pokorný.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Radiožurnál vybíráme:

Ve Vsetíně založil jednu z prvních soukromých škol v tehdejším Československu. „Měl jsem touhu dělat školu jinak, než se dělaly dosud.“ V Evropě podle něj převládá školství 19. století a školy se málo přizpůsobují tomu, co je potřeba. Kulhají za technologickým a společenským pokrokem. „Dřív se dvě stě, tři sta let nic nedělo, ale dnes se v řádu let mění celá společnost,“ konstatuje.

Aby školství dobře fungovalo, je třeba nechat hlavní práci na ředitelích škol. Sám se považuje za pedagogického nadšence. Kromě školství se věnuje také malování a psaní. Ve svých knihách se zabývá lehce esoterickými tématy.


>
8 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Naměřili mu IQ přes 200, ačkoli prý ve škole nebýval na špici."

A to, že pan Kostka tvrdí, že má IQ 200 aniž by uvedl, že bylo naměřeno v jiné stupnici než jaká se používá u nás, není marketingový tah?

Ygrain řekl(a)...

A jaký je přepočet na tu naši?

Eva Adamová řekl(a)...

Tak pravdou je, že pan Kostka těch 200 v úvodu rozhovoru uvádí na "pravou míru" hodnotou 176. Jenže, když si uvědomíme, že Eintein měl údajně IQ 160?

Ygrain řekl(a)...

Inu...uvěřím, až je uvidím :-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

tvrdí, že má IQ 200

Ale to není nic až tak mimořádného. Tak třeba pytlici mají na výšku íkvé 180.
Kolem pasu je to ale sotva průměr. Nějakých 98.
S tou intuicí i imaginací je to podle pytliků tak, že mozek tu a tam podstrčí vědomí pár informací, o kterých to vědomí neví, kde se vzaly, tu se vzaly. Vědomí pak nabude dojmu, že je to projev jeho jakési skryté aktivity. Houbelec. Mozek se jen snaží přimět člověka přes jeho vědomí, aby mu, mozku, vytvářel vhodné podmínky pro činnosti, o kterých dotyčný člověk nemá ani tuchy.
V každém případě se lidem ještě hodně dlouho nepodaří vytvořit stroj s inteligencí tak dokonalou, aby se choval jako běžné trdlo!

E.Kocourek řekl(a)...

Inteligence je o imaginaci, intuici, předvídání, ne o vědomostech

Tahle inteligence evidentně není o schopnosti vyjadřovat se česky. ////

Robota nikdy nenaučíte intuici nebo instinktům

Ano, robota nikdy nenaučím instinktům. Ani žádného člověka či zvíře nenaučím instinktům. Instinkty se neučí, ty se předávají jako součást genetické výbavy. Když budu chtít robota s instinkty, prostě ho těmi instinkty vybavím. Bez učení. ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytliky vždycky zajímalo, čím by se zabývala vysoká inteligence, kdyby neměla k dipozici žádné informace. V každém případě by učitel, než začne činit hlubší úvahy, si měl opatřit dostatek informací o rozvažovaném tématu. Zvláště pak, je-li inteligentní.
S kocourky nelze než souhlasit. Dalo by se říci, že každý vzorec chování, kterým je stroj vybaven, lze považovat za instinkt. A také by se dalo říci, že každé chování stroje lze považovat za intuitivní, protože není vědomě. Stroj jako model člověk vědomí nemá. Zatím.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ja s tim panem souhlasim. Technologie jsou dobre. Nesmi se stat nasim panem. O tom psali jiz mnozi v dobe, kdy vrcholem technologie byl parni stroj.

Okomentovat