8.8.19

Bob Kartous: Rodičům povinnost, státu nezodpovědnost

Má vůbec český stát za daného stavu právního řádu legitimní nárok na to určovat, co se mají děti ve školách učit a kdo bude takové vzdělávání poskytovat? Pokud se vám zdá taková otázka nemístná, pak se zkuste zamyslet nad tím, kdo nese za výchovu a vzdělávání dětí právní odpovědnost a jak může být taková odpovědnost vymáhána.


Z článku v Lidových novinách vybíráme:

Jenže v debatě o vzdělávání se odehrává krom věcné roviny také spor o to, kdo vlastně může o vzdělávání mluvit. Setkávám se kupříkladu s názorem, že „neziskovky“nemají být vnímány jako partner v diskusi, protože nezastupují zájmy konkrétní zájmové skupiny. Zaznamenal jsem to, žel, u některých organizací, které zastupují část učitelů.

Dobře rozumím potřebě obhajovat veřejně zájmy učitelů, ale je mi velmi nepříjemné, pokud má někdo potřebu vytěsňovat z veřejné diskuse kohokoliv dalšího. V tom je skryto zvláštní nepochopení demokracie jako systému, v němž podobné představy ztrácejí svou legitimitu čistě proto, že jsou nedemokratické. V dobře fungující demokratické diskusi jsou nelegitimní požadavky na diskvalifikaci jiných nepřípustné.

Zároveň to ale oprávněně otevírá otázku, jak je to vlastně se vzděláváním, s právem a odpovědností v něm, a tedy i s možným nárokem na to, vyžadovat větší pozornost. Například s ohledem na míru expertnosti, odpovědnosti, kterou daná strana nese, nebo naopak práva, které je s daným veřejným statkem spojeno. I to je v demokracii běžné, že se hlasy v diskusi váží podle jejich relevance.(...)

Ve veřejné diskusi by každopádně bylo vhodné, aby nevznikaly hloupé spory o to, komu přináleží právo diskutovat o vzdělávání. Aby pak kupříkladu učitelé nezůstali opomenuti.

Zatímco lékaři či právníci mohou být za svou špatnou práci a případná pochybení právně postiženi, učitelé nikoliv.

6 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Zatímco lékaři či právníci mohou být za svou špatnou práci a případná pochybení právně postiženi, učitelé nikoliv.

Pane Kartousi, opravdu jste tak hloupý, že nevíte, že učitel za svá případná pochybení může být právně postižen?

Touto větou jste mi objasnil tu spoustu dalších pitomostí ve Vašich článcích.

Radek Sárközi řekl(a)...

Není to tak, že neziskovky jako Eduin zahltily média svými texty, takže pro názory učitelů už v nich nezbývá místo?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Rodičům povinnost, státu nezodpovědnost

Rodiče mají zodpovědnost a stát má povinnost.
Mají to v té dnešní překotně měnící se době notně popletené ti odborníci na vzdělání, konzultanti a auditoří. Ponejspíše z horka.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Sahodlouhy text, ktery nema logiku. Pravo na vzdelani je dane zakonem. Rodice maji povinnost dat dite vzdelat. Cimz zakon nic nerika o tom, ze oni si mohou nadiktovat, jak dlouho se dite bude ucit, od kdy do kdy, co presne, kolik toho dite ve skole napise nebo precte, zda se pise pisemka z matiky v pondeli nebo ve stredu.
Vysledek vzdelavani, na rozdil od jinych oboru , neni videt hned. Vetsinou az po nekolika letech.
Nikdo nebere rosicum pravo o vzdelani hovorit a podavat navrhy. Ty navrhy vsak musi projit dalsim pripominkovym kolotocem. Pak by to nebyly navrhy, ale diktat rodicu.
Pedagogove jsou take zodpovedni za svou praci a mohou byt za nedbalost potrestani. Pokud vim, v mediich se vice pretrasaji prusvihy pedagogu nez prusvihy lekaru. K chybam urcite dochazi vsude, o tom neni pochyb. Tady si mel Kartous neco zjistit, kdyz uz se pasuje do role znalce skolstvi a zaroven elfa.
Kazdy z nas obcanu muze diskutovat o cem chce. O zakonech, o lekarske peci, o vzdelani, o stavu silnic a dalnic. Muzeme se pres sve poslance snazit o nejake zmeny. Ale nemuzeme sami o sobe narizovat komukoli, co ma delat. O coz se nekteri rodicove ve skole snazi.

krtek řekl(a)...

Kecy v kleci. Rodiče mají právo se ke vzdělávání svých potomků vyjadřovat na třídních schůzkách, mají právo se obrátit na vedení školy, zřizovatele, inspekci v případě pochybností. A tohoto právního nástroje nezřídka využívají. Pan Kartous jen potřeboval obhájit svou organizaci a zviditelnit se na otázce povolení soukromých škol. Šílené na tom je, že řada novinářů je natolik líná, že je pro ně EDUinské pohádkářství zdrojem informací.

Tajný Učitel řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.

Okomentovat