27.8.19

Bob Kartous: I bez matematiky je státní maturita zločin. Neměl by z ní zůstat kámen na kameni

Tisíce potenciálních obětí vzdělávacího systému by na konci prázdnin mohly slavit. Povinná maturita z matematiky propadla minulý týden v ministerském testu a na sněmovní úrovni se bude rozhodovat o jejím zrušení či odložení. Jakkoli je to dobrá zpráva, představuje bohužel jen malé vítězství v sérii velkých proher. Tou největší je státní maturita jako celek. A to pro všechny: studenty, rodiče, učitele a v neposlední řadě i pro stát, který ji tak tvrdošíjně prosazuje.


Z článku na Aktuálně.cz vybíráme:

První problém spočívá v tom, že státní maturita byla vytvořena jako nová střecha pro jinak už značně zchátralý vzdělávací komplex. Ten zakonzervovala ve stavu, který zabraňuje tomu, aby byl schopen plnit úkoly, jež stát ukládá sám sobě ve školském zákoně, vzdělávacích strategiích i různých dlouhodobých záměrech. Dodnes například nikdo z odpovědných lidí nepracuje s žádnou analýzou skutečného dopadu státních maturit na úroveň vzdělání. Jako byste zavedli novou diagnostickou metodu a přitom vůbec netušili, u kolika pacientů byla úspěšná a u kolika selhala, přesto byste na ni dál spoléhali a rozšiřovali ji.

Svou koncepcí a obsahem je státní maturita jen jakousi hromádkou neštěstí na cestě gymnazistů za vyšším vzděláním. Snadno ji překročí a jdou dál. Na druhé straně je to ale často nepřekonatelná hora pro žáky středních odborných škol a nástavbových programů na učilištích. Ti mají totiž vzhledem k obsahu svého studia (a často také vzhledem k jeho mizerné kvalitě) jen velmi malou možnost se na takovou zkoušku připravit. Stát jako garant vzdělávání klade překážku, aniž by vytvořil podmínky pro její překonání. Kdyby něco takového udělal člověk, jak byste ho nazvali?

14 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

"Ten zakonzervovala ve stavu, který zabraňuje tomu, aby byl schopen plnit úkoly, jež stát ukládá sám sobě ve školském zákoně, vzdělávacích strategiích i různých dlouhodobých záměrech."

Nebylo by lepsi ulozit si ve skolskem zakone trochu jine ukoly a ty strategie a zamery treba splachnout do zachodu?

Josef Soukal řekl(a)...

Pokud najdu trochu času, poukážu na zaujatost a věcnou nesprávnost Kartousových tvrzení v samostatném textu. Prozatím bych se autora jen zeptal, nakolik je způsobilý státní maturitu posoudit. V čem konkrétně je ohledně maturit odborník? Na základě čeho je schopen analyzovat maturitní katalogy, podobu zkoušky, konkrétní testové úlohy apod.? Vystudoval některý z předmětů, z nichž se maturuje ve společné části zkoušky? Absolvoval alespoň testologické minimum? Seznámil se vůbec s maturitními daty? Ví, které základní skutečnosti z nich vyplývají?

Simona CARCY řekl(a)...

Pokud jde o hromádku neštěstí, pak jde o čtenáře Kartousových výpotků. Demagogické polopravdy opřené o zcestné ideje. Čtvrtina maturantů dnes neodmaturuje napoprvé.
Polovina úspěšných absolventů maturity nedá bakaláře. Tedy maturita měla ještě přísněji třídit. Ale na to není pod vlivem podobných pseudoexpertů možná společenská dohoda, takže si lžeme do kapsy, kolik máme studentů, ale Gausse nikdo nepřechytračí. Plná shoda s panem Soukalem.

Ferda44 řekl(a)...

I bez Kartouse a jemu podobných je úroveň podpory oblasti vzdělávání ze strany státu zločin. Ale alespoň z něj (Kartouse a jemu podobných) by neměl zůstat kámen na kameni...

Jiří Kostečka řekl(a)...

Pan Kartous viditelně cítí (pro pana Botlíka: to je synestézie), že ztrácí půdu pod nohama, a tak se shazuje vskutku inteligentními výkřiky.
Na druhé straně - chápu, je to frustrující: sedm hladových let EDUin bije do státní maturity, a sedm let to s naprostou většinou středoškolských učitelů z terénu ani nehne (před "a" píšeme čárku, jde o poměr odporovací). Praktici totiž vědí své a voloviny všelikých volů bučících zvenku je nechávají chladnými.

Radek Sárközi řekl(a)...

Pan Kartous je článek od článku radikálnější. Bude to tím, že nemá žádnou odpovědnost. A nesvazují ho žádné praktické zkušenosti.

Zdeněk Sítař řekl(a)...

EduIn je think-tank? Odkdy?

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Je to rebel!!! Vlastně elf. Nebo zwölf?

Radek Sárközi řekl(a)...

Eduin rozhodně think není, maximálně je tank.

Josef Soukal řekl(a)...

https://www.ascestinaru.cz/josef-soukal-mlaticka-bob-kartous/

Tajný Učitel řekl(a)...

Státní maturita jako nová střecha na rozpadlý barák. Trefné. Zdálky to vypadá dobře a je to levnější než celková rekonstrukce.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pod střechou, do které nezátéká, se dá udělat leccos.
Základy jsou dobré. Pytlici měli možnost se s nimi před lety podrobněji seznámit.
Je třeba odstranit ty módně reformní papundekly a normálně vyzdít příčky.
Chvíli bude možná foukat, ale to nemusí být na škodu. Aspoň vyschne konstrukce.

Tajný Učitel řekl(a)...

Tudle se řvalo, že základy dobré nejsou, že prý děti toho nějak moc nevědí, profesoři na sš a vš kvílí, že musí učit věci, které by žáci/studenti dávno měli vědět atp. Třeba ta krásná střecha tak nějak ze své podstaty střechovosti ty základy opraví.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici pojednávají o základech budovy, které se stavěly ještě v minulém století. Ne o dnešních nájemníčcích, kteří netrefí ani do správného patra.
Pořád ještě v česku žijí a pracují učitelé, kteří jsou schopni a ochotni všem pitomcům navzdory děti něco naučit. Mnohdy dokonce i přes odpor těch dětí, jejich rodičů, ředitelů škol, zřizovatelů, inspektorů, ministerřských ouřadů, politiků napříč politickým spektrem a především pak odborníků na vzdělání, konzultantů, auditorů a jejich přicmrdávačům v té dnešní překotně se měnící době šmrdlavého zkompetentňování, které by se rádo revidovalo, ale netuší se jak.

Okomentovat