5.8.19

Anna Brzybohatá, Radka Hrdinová: Roční volno učitelů má zabránit vyhoření, na tvůrčí pauzu však chybí lidi

Kantoři by si mohli od učení odpočinout. Ve Sněmovně leží návrh na takzvaný sabatikl - desetiměsíční tvůrčí volno jako prevence proti vyhoření. Učitelé by se během deseti měsíců vzdělávali a nárok na takové volno by měli jednou za deset let. Návrh hnutí STAN má však několik ale, naráží hlavně na málo peněz a lidí.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Už nyní mají podle analýzy ministerstva školství s náborem nových učitelů potíže dvě ze tří škol v Česku. Netýká se to úplně všech regionů, například v Jihomoravském nebo Zlínském kraji je učitelů relativně dost. Zato na Karlovarsku nebo v Praze by sabatikl prořídlým učitelským sborům zasadil další ránu.

Kdyby zákon prošel v navrhované podobě, mělo by na sabatikl okamžitě nárok 80 procent učitelů. I když se vezme v úvahu sedmileté přechodné období, týkal by se asi 15 tisíc učitelů ročně. Kde by školy vzaly učitele na zástup, z návrhu nevyplývá.

„Bude nějaká centrální databáze? Budou suplovat studenti z fakulty v rámci praxe? U nás na škole by se sabatikl týkal drtivé většiny učitelů, 80 až 90 procent našeho sboru, a jako ředitelka musím ze zákona chod školy zajistit. Takhle bych neměla šanci,“ ptá se například ředitelka pražského Gymnázia Nad Štolou a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.(...)

Zda a kolik stát zaplatí vzdělávání učitelů během sabatiklu, jasné není. Zřejmé ostatně není ani to, kde a v čem by se vzdělávali. Znamenalo by to zcela překopat systém vzdělávání učitelů. Podle Kovářové by na to vzhledem k dlouhému přechodnému období bylo času dost. Jenže například akreditace vysokoškolského kurzu je několikaletý proces i za ideálních okolností.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Návrh hnutí STAN má však několik ale, naráží hlavně na málo peněz a lidí.

Pytlici by nebyli zase až tak skeptičtí.
Starostové jistě dobře vědí, kde peníze i lidi sehnat.

Okomentovat