4.8.19

Anna Brzybohatá, Radka Hrdinová: Návrh: roční volno pro všechny učitele

Poslanci chtějí až rok volna pro učitele. Prý budou pak lépe učit. Každých deset let má mít učitel možnost odpočinout si od učení, jsou přesvědčeni poslanci hnutí STAN. Už na podzim by rádi v Poslanecké sněmovně prosadili zavedení takzvaného sabatiklu.


Z článku v MF DNES vybíráme:

„Je to volno pro vlastní vzdělávání. Strávit by je mohli například kurzy na vysoké škole,“vysvětluje Věra Kovářová (STAN). Od sabatiklu si slibuje zvýšení kvality učitelské práce i prestiže profese, fungovat má i jako prevence syndromu vyhoření.

Ministerstvo školství není proti, ale ani pro. Podle mluvčí Anety Lednové je v době, kdy si školy stěžují, že učitelé nejsou, nevhodně načasovaný.

Sabatikl zatím znají učitelé na vysokých školách. Tvůrčí volno, během nějž jsou osvobozeni od pedagogických povinností na škole, si berou zpravidla ve chvíli, kdy se potřebují plně soustředit na svou vědeckou práci.(...)

Že má myšlenka sabatiklu ve školství oporu, není sporu. Problém však oslovení odborníci vidí v načasování. „Je to jedna z věcí, která by měla být seriózně zvažovaná, ale sabatikl není něco, co bych považoval za prioritu,“říká například exministr školství Stanislav Štech, který je v současné době členem týmu, který pracuje na koncepci školství pro další desetiletí.(...)

Kdyby zákon prošel v navrhované podobě, mělo by na sabatikl okamžitě nárok 80 procent učitelů. I když se vezme v úvahu sedmileté přechodné období, týkal by se asi 15 tisíc učitelů ročně. Kde by školy vzaly učitele na zástup, z návrhu nevyplývá.

„Bude nějaká centrální databáze? Budou suplovat studenti z fakulty v rámci praxe? U nás na škole by se sabatikl týkal drtivé většiny učitelů, 80 až 90 procent našeho sboru, a jako ředitelka musím ze zákona chod školy zajistit. Takhle bych neměla šanci,“ptá se například ředitelka pražského Gymnázia Nad Štolou a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

3 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

Než sabatikl, to bych přivítal raději úředníka, který by za nás vyplňoval tu spoustu nesmyslných papírů.
A když už jsem se zasnil, tak bych hlavně přivítal někoho, kdo by ty papíry zrušil...

Eva Adamová řekl(a)...

Domnívám se, že naprostá většina učitelů by raději uvítala, kdyby se peníze "vrazily" do pořádného navýšení platů, než aby se "vrážely" do sabatiklu. Z čeho budou sabatiklující učitelé splácet hypotéky, když v průběhu sabatiklu budou pravděpodobně pobírat o dost snížený plat, nebo podobně jako v některých státech, nebudou pobírat plat žádný?

Dojde konečně někomu, že k syndromu vyhoření může u učitelů podstatnou měrou přispívat pohled na výplatní pásku? Skutečnost, že za třídnictví pobíráte 500 Kč, osobní ohodnocení máte 200 Kč a odměnu na konci roku obdržíte ve výši 2000 Kč nikomu na dobré náladě nepřidá.

Nicka Pytlik řekl(a)...

osobní ohodnocení máte 200 Kč a odměnu na konci roku obdržíte ve výši 2000 Kč

Kdyby aspoň to...

Okomentovat