23.8.19

Anna Brzybohatá: Plaga obrací v povinné maturitě z matematiky, připravena bude za 10 let

Ministr školství už nechce zavádět povinnou maturitu z matematiky. Podle Plagova vyjádření pro regionální Deník totiž žáci selhávají a nedokážou využít teorii v praxi. Jako povinnou vidí ministr matematiku při maturitě v horizontu osmi až deseti let. Volba tak má dál zůstat na studentech – mezi cizím jazykem a matematikou.


Z článku na iDNES.cz vybíráme:

Přesto povinnou maturitu z matematiky ministr nevylučuje. Jako reálnou ji ale vidí v delším časovém horizontu, za osm až deset let. „Matematika je důležitá, ale nechci, aby třetina žáků v maturitních oborech byla součástí experimentu, který je založen na tom, že pokud se stane maturita z matematiky povinnou, žáci se ji začnou více učit,“ komentoval změnu Robert Plaga.

„Jsme zklamaní přístupem vlády, která zvažuje zrušení povinné maturity z matematiky. Čtyři roky se na odborné úrovni bavíme, proč je maturita z matematiky pro Česko důležitá a zároveň řešíme, že se musí proměnit obsah vzdělávání tohoto předmětu stejně jako závěrečná zkouška,“ komentovala změnu Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR.

„Požadovali jsme, aby výuka matematiky reflektovala její každodenní využití a rozvoj logického myšlení. Je nám líto, že za čtyři roky ministerstvo školství pro změnu výuky matematiky a zlepšení její kvality neudělalo nic, namísto toho chce nyní vláda povinnou maturitu rušit,“ dodala.

6 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Je nám líto, že za čtyři roky ministerstvo školství pro změnu výuky matematiky a zlepšení její kvality neudělalo nic, namísto toho chce nyní vláda povinnou maturitu rušit"

Jo a takto se bude pindat na ministerstvu ještě dalších deset let, protože:
1. když se navýší počet hodin, kdo je bude učit?
2. když se budou hodiny půlit, kdo je bude učit?

Vždyť už dnes je na 2. stupních ZŠ matematika vyučována z 10 % neaprobovaně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

připravena bude za 10 let

To už není ani trapné, říkaval při různých příležitostech jeden pytliků žák.
Maturita z matematiky je připravena už několik let.
Jestli, je něco nepřipraveného, pak jsou to ti žáci, kteří buď od přírody nepobrali, a nebo pobírat nechtějí, prostěěě. Což je nezanedbatelně častější jev. A s takovouhle bude za deset let stav připravenosti ještě mizernější, než je dnes.
Populace hloupne a leniví.
A ministři školství dělají všechno pro to, aby se tento proces významně urychlil.
Chtělo by se říci, že čím méně bude chytrých a pracovitých lidí, tím se budou mít lépe. To je ovšem hrubě chybná úvaha. Zkuste žít mezi samými nemehly.
A roboti ještě v nedohlednu...

Jana Karvaiová řekl(a)...

I matematicky blb jako ja musel delat povinne matiku a udelal. Nechapu, co se bude pripravovat deset let. Jako neco objevneho v matice? Treba, ze 1+1 neni dve???? I kdyz ani tomu bych se uz nedivila.

Zen řekl(a)...

https://www.youtube.com/watch?v=Zh3Yz3PiXZw

Jiri Janecek řekl(a)...

Uz se toho blbce zeptal nektery z nasich kriticky myslicich pisaru, co za tech deset bude jinak? Vyhazou se frontalni fosilie a naberou se novi mladi krasni svezi, kteri budou matiku ucit jinak? Svobodne a se zvanive-historizujicim presahem?

A jak vlastne ministerstvo pozna, ze uz je ta prava doba? Vypusti oblacek a pocka se co na to Bob Kartous?

Nicka Pytlik řekl(a)...

co na to Bob Kartous?

A nebo Luky Bartoň?

Okomentovat