27.8.19

Anna Brzybohatá: Nový předmět či plnohodnotný asistent, Plaga představil novinky ve školách

Několik změn a novinek čeká v začínajícím školním roce na studenty i učitele. V pilotním režimu se bude vyučovat předmět technika, ministerstvo chce zvyšovat platy učitelů nebo reformovat regionální školství. Změny chystá ministr Plaga také v maturitách - matematika by podle něj neměla být povinná dřív, než za zhruba 10 let.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Ve školství chybí velké množství učitelů a ministerstvo chce proto podniknout dva kroky, aby se krize neprohlubovala. Prvně je potřeba do škol přilákat co nejvíce mladých učitelů a zvýšit atraktivitu zaměstnání, například v podobě zvyšování mezd. Druhou možností je učení žáků lidmi z praxe, kteří mají znalosti, ale nemají pedagogické vzdělání.

„Analýza ukazuje, že nedostatek je alarmující. Stávající situace je ještě únosná, ale v dlouhodobém hledisku by mohlo v příštích letech chybět až deset tisíc učitelů. Není to ideální možnost nebo lepení problému, ale možnost, která je v v tuto chvíli nutná. Je k tomu ale potřeba podpora, například v podobě uvádějícího učitele,“ vysvětlil ministr školství. Návrh by se měl projednávat na dalším zasedání vlády.

5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...


"Od ledna příštího roku budou asistenti pedagoga ve speciálních školách financováni jako standardní pozice, ne jako podpůrná opatření.

„Asistent pedagoga bude integrován do personálu dané školy a ne fixovaný na jednoho žáka. Dlouho trvá zapracování a když už se to podaří, žák se speciálními potřebami odejde. S ním většinou i asistent. Ideální stav bude, když půjde o zaměstnance školy i v případě, kdy tam dítě se speciálními potřebami nebude. Záviset to bude na velikosti školy,“ doplnil Plaga."

A proč toto opatření neudělají i u běžných škol? Tam ty problémy se zpracováním a odchody žáků nejsou? Někdy si fakt připadám jako v Jiříkově vidění.

Jirka řekl(a)...

A co teprve já?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici na tom nejsou se svým viděním o moc lépe.
Tedy pytlici si mnohé halasně avizované převratné novinky zpravidla nechávají ujít. Ale původně si mysleli, že ve speciální škole jsou téměř výhradně žáci se speciálními vzdělávacími potřebami. Pokud by tam nebyl žádný takový žák, pak to už to patrně patrně nebyla speciální škola.
Ale možná je to všechno jinak. Třeba je to příprava na stav, kdy v běžné škole už nebude žádný žák, a tak alespoň ti učitelé aby tam mohli zůstat.

Vít Tomis řekl(a)...

nemají pedagogické vzdělání.
Horší je nemít pedagogické schopnosti. A nejhorší je pedagogické schopnosti nevyužívat.

Jana Karvaiová řekl(a)...

No, oni nam zamlceli jeste jednu dulezitou vec. Vsechna PO do 500,-( a tech je vetsina- nakup jednoduchych pomucek, ucebnic a pod.) se bude financovat z ONIV. A kolipaaaa nam na to pridaji?

Okomentovat