14.8.19

Abeceda peněz učí děti hospodařit

Program České spořitelny s názvem Abeceda peněz si dává za cíl zlepšovat finanční gramotnost žáků ve 2. a 4. třídě na základních školách. Zážitkovou formou tak přibližuje dětem jak fungují peníze a na co si při hospodaření s nimi dát pozor.


Na více než 260 základních školách seznamuje Abeceda peněz žáky se světem financí. Program je koncipován ve dvou variantách, první verze je určena dětem ve druhé třídě, které se tak vydají na exkurzi do pracovního dne "dospěláků" a budou se učit hospodařit s přiděleným rozpočtem. Druhá verze je vytvořena pro děti ve čtvrté třídě základní školy a žáci si v průběhu programu vyzkouší rozjet vlastní podnikání. Výsledný projekt své firmy pak budou prodávat na jarmarku.

Podle České spořitelny tento program obohacuje jak děti tak i učitele. Dětem například rozvíjí jejich kreativitu a práci v týmu, ukazuje jim reálné příklady ze života a učí je prožitkem. Učitelům zase přispěje ke kvalitní výuce finanční gramotnosti celé třídy a zábavnou formou naplní požadavky učebních osnov.

Spolu s programem do škol nabízí Česká spořitelna také užitečné tipy pro rodiče, které mohou pomoci s výchovou dětí k rozumnému hospodaření a šetrnosti.7 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Abeceda peněz by se měla odehrávat především v rodině.

Nicka Pytlik řekl(a)...

To snad radši ani ne!
Nebo se zadluženost občanů v dlouhodobém horizontu nesníží ani trochu.
Půjčování si na dovolenou a na jéžiška příkladem hodným následování tedy rozhodně není.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

"Nebo se zadluženost občanů v dlouhodobém horizontu nesníží ani trochu."
A o to jde. Mocenská finanční elita dělá vše pro to, aby stát legalizoval a podporoval lichvu včetně masivní mediální propagandy, obchod s chudobou, herny a rabování exekutorů. Milion lidí v exekuci, statisíce ohrožených bezdomovectvím, v obchodech žrádlo pro dobytek - no nekupte to.

Vít Tomis řekl(a)...

Ale proč ne... Ať si každý na dovolenou může půjčit. Jestli pak spadne pod hranici chudoby, mě opravdu nezajímá. Pokud ze svých daní mu nebudu doplácet životní minimum.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Bohuzel- pane V. Do chudoby spadnou kvuli sve blbosti, ale zachranovat to ma zase skola. Nejlepe zadarmo krouzkovat, hlidat do noci, psat s detmi ukoly a tak. Pritom vsichni vime, co vsechno by se dalo zarachnout. Od dotovani hajzlu ubytovavacu az po lichvare, do nichznuzndnes pocitam i legalni banky.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Je-li někdo několikrát za den vystaven masivní mediální kampani ve stylu "půjč si na cokoli" (a úplně stejné je to například s alkoholovou propagandou), musí být mimořádně psychicky odolný a musí mít aspoň trochu rozvinuté kritické myšlení, aby tomu nepodlehl. Je to stejné, jako když lidé podléhali nacistické nebo komunistické propagandě. Většina lidí tak odolná není a značná část lidí má rozvinuté myšlení spíše magické. Nenazýval bych to hloupostí, je to výsledek procesu cílené debilizace obyvatelstva mocenskými elitami a neodehrává se zdaleka jen na úrovni nahánění lidí do dluhové pasti. Domněnka, že se to týká většinově tzv. nepřizpůsobivých, je šikovně podsouvaný stereotyp.

Jana Karvaiová řekl(a)...

No a vo vo tom to je pane Bělecký. Reklama všude, oblbování lidí tzv. nízkými úroky. Nabádání ke kupování a vyhazování. Zesměšňování setření, hospodaření, domácího kutilství....Tak co vlastně lidi chtějí? Na jednu stranu boj s chudobou - musí pomoci škola. Aby to škole bourala i veřejnoprávní televize, která nemá reklamy,ale "sponzorské " šoty. Na jednu stranu kampaň za záchranu lidstva přiblblými nápady typu - nebudeme mít děti, nebudeme jíst maso. Na druhou stranu výroba neopravitelných zmetků, chrlení nekvalitního zboží ( to nežratelné žrádlo), plýtvání a vyhazování ve velkém. A zase to má zachraňovat škola (enviromentální výchova a další).
Připadám si jak v Kocourkově. Banka, která mě okrádá tím, že absolutně nezhodnocuje moje peníze, které tam mám (v podstatě dokonce prodělávám), bude učit děti, jak hospodařit. Aby si děťulky našetřily a strčily prašulky do té banky, která je bude užívat pro svou potřebu a znehodnocovat jim je. Fakt Ftipný.

Okomentovat