17.7.19

Zuzana Matuščáková: V Británii reformoval informatiku. Hovorí, že deti by sa mali učiť o technológiách od narodenia

Pri reformách v zahraničí nazbieral informatik Ivan Kalaš bohaté skúsenosti, ktoré sa nedávno rozhodol aplikovať opäť aj v slovenskom školstve. Jeho program Informatika s Emilom sa v súčasnosti používa na 110 slovenských základných školách a jeho verzia pre menších sa začína overovať už aj v škôlkach.

Z článku ve Forbes.sk vybíráme:

V akom veku je najlepšie, aby sa dieťa učilo pracovať s technológiami?

Keď sa narodí (úsmev). Samozrejme, primeraným spôsobom. Deti sú dnes v styku s technológiami od mala, vidia mamu pracujúcu na laptope či otca s telefónom v ruke, a sú prirodzene zvedavé. Aj preto by sa mali dostávať do ich života rozumným spôsobom od začiatku. Čo sa týka systematickejšej práce s technológiami, tak by som povedal, že od materskej školy.

Čo si má rodič predstaviť pod pojmom „rozumným spôsobom“?

Napríklad, že dieťa nesedí v škôlke za stolom a nehrá sa počítačovú hru, ale spoločne so spolužiakmi stojí pred interaktívnou tabuľou a kreslí po nej prstom. Podobné aktivity sa však musia najprv vymyslieť, overiť a učiteľom aj učiteľkám je potrebné poskytnúť technickú podporu a ukázať im, že to zvládnu. Existuje veľa výskumov, ktoré hovoria o využívaní technológií v predškolskom veku a ich efektivite. Deti dnes žijú vo svete, ktorý je plný nástrah aj v digitálnom priestore, a čím skôr s nimi začnú správne pracovať, tým skôr si budujú akúsi odolnosť postavenú na poznaní. A tá sa dá riešiť len poučením, nie zakazovaním. Naše školy však stále nevedia naplno objavovať potenciál ukrytý v technológiách.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

deti by sa mali učiť o technológiách od narodenia

Pytlici navrhují výuku informatiky povinně nejméně první rok života!
(Ve slovenčině mají 'ti děti'?)

Eva Adamová řekl(a)...

"... ale spoločne so spolužiakmi stojí pred interaktívnou tabuľou a kreslí po nej prstom."

A něco lepšího a skutečně pro děti přínosného ten dotyčný v té VB neviděl?

Okomentovat