30.7.19

Tomáš Hajzler: Co dýcháme každé ráno u nás před školou aneb beseda o širších souvislostech kvality ovzduší v našich městech

Tři dny před koncem školního roku se v ZŠ Montessori Na Beránku konala fascinující beseda. Prezentovaly se tam výsledky měření kvality ovzduší při cestě tramvají z centra Prahy do školy a pak ráno před školou. Přednášeli: doc Michal Vojtíšek Ph.D., Medetox, Centrum vozidel udržitelné mobility ČVUT v Praze; Lukáš Eršil Čistou Stopou a Blanka Klimešová Pražské matky.
Z článku na blogu ZŠ Montessori Na Beránku vybíráme:

Přes všechny handicapy mě na té besedě fascinuje ze všeho nejvíc to, jak toto téma – v porovnání s jinými besedami, kterých jsme už ve škole i jinde pořádali nespočet – prakticky nikoho nezajímá… sešlo se nás všeho všudy asi pět rodičů, pět lidí odjinud, pár odborníků. Na besedě nebyl v obecenstvu nikdo z radnice, z magistrátu, novináři ani nikdo z vedení školy nebo z jiných škol v Modřanech. Nikdo. Přitom je to téma, které se týká každého z nás. Je to téma zdraví našich dětí i naše, kdy máte pocit, že jsme se vrátili do 50.let. Tenkrát všichni kouřili všude. Kouřilo se v autě, kouřilo se doma v ložnici. Ještě se nevědělo, že kouření zabije každého 2. člověka, který kouří.

Děti dnes dopravujeme do školy na prvním místě autem. Přitom žádná jiná forma dopravy není pro děti (a samozřejmě i pro nás dospělé) tak škodlivá. V 50.letech se ještě nikdo neodvažoval naplno říct, že 1/2 lidí na následky kouření umře. Dnes se nikdo neodvažuje odhadnout, kolik nás zemře v důsledku inhalace emisí především z (v Evropě tolik populárních a v Česku až příliš často neseřízených) dieslových motorů.Žádné komentáře:

Okomentovat