27.7.19

Tomáš Feřtek: Dvě špatné zprávy pro Vladimíra Dlouhého

Poslední rok příležitostně objíždím republiku s přednáškou, která se jmenuje Opravník oblíbených omylů o vzdělávání. Na základě dostupných čísel se snažím posluchačům vysvětlit, nakolik jsou oprávněné stížnosti, že „nikdo nechce dělat rukama, maturitu chce mít každý, maturantů a středoškoláků máme moc, každý chce být politolog a nikdo nejde studovat techniku“.


Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

Mám pro pana Dlouhého dvě zprávy, které ho nepotěší. Za prvé, vzdělávací systém se požadavkům průmyslu a podnikatelů už dávno přizpůsobil - to je jedna z jeho hlavních charakteristik a nejspíš je to i jedna z příčin jeho problematických výkonů. Na středoškolských technických oborech máme dlouhodobě dvojnásobek žáků než na všeobecně vzdělávacích (zhruba 240 000 ku 120 000). Ve většině zemí západní Evropy je to právě naopak a ovlivňuje to naše rakousko-uhersko-komunistická průmyslová tradice. Poměr maturujících a nematurujících středoškoláků je pak v posledních deseti letech prakticky shodný (dvě třetiny na průmyslovkách a gymnáziích ku jedné třetině na učilištích).(...)

A ta druhá zpráva. Za takové situace ministerstvo školství více řemeslníků nezajistí. Stejně jako těžko „dodá“ více - dejme tomu - učitelů. Dnes už nedává smysl stavět proti sobě humanitní a technické vzdělání. Jistěže nám chybí řemeslníci, ale stejně dramatický je hrozící nedostatek učitelů, lékařů, školních psychologů. To jsou absolventi humanitních oborů. Snažit se regulacemi měnit studijní preference žáků je marná cesta. Z kadeřnic a cukrářek se pokrývačky nestanou, i kdyby se ministerstvo na hlavu postavilo. Mimochodem jeden z nejpočetnějších oborů středního vzdělání je kuchař – číšník. Přesto na každé druhé hospodě najdete ceduli, že přijmou právě kuchaře a číšníka.


Autor reaguje na interview DVTV: Dlouhý: Školství by se mělo přizpůsobit podnikatelům, Babiš příliš ustupuje ČSSD.

9 komentářů:

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Je to tak. Pochybuji, že by pan Dlouhý neměl relevantní data, hloupý také není. A tak jediné, co zbývá, je, že jako letitý příslušník mocenské elity opět účelově lže a manipuluje. Nejde o vzdělání a už vůbec ne o děti, jde o další rabování zdrojů, tentokrát mimo jiné lidských.

Eva Adamová řekl(a)...

No, jenže on účelově lže a manipuluje i Feřtek. Namátkou vybírám.

"Na středoškolských technických oborech máme dlouhodobě dvojnásobek žáků než na všeobecně vzdělávacích (zhruba 240 000 ku 120 000)."

Ta numera naprosto nesedí a jsou vycucaná z palce. Že by nám v současnosti pobývalo jen na zmíněných středoškolských oborech 360 000 žáků, když současné ročníky pobývající na středních školách čítají každý kolem 90 000? A kam se v tom přépadě poděli učni a studenti oborů ekonomických, pedagogických, zdravotních a dalších, které nespadají ani do jedné z uvedených skupin?


"Dnes už nedává smysl stavět proti sobě humanitní a technické vzdělání. Jistěže nám chybí řemeslníci, ale stejně dramatický je hrozící nedostatek učitelů, lékařů, školních psychologů. To jsou absolventi humanitních oborů."

Dělá si Feřtek pr... nebo je zhulený? Za prvé - Oni jsou lékaři a učitelé matematiky a přírodovědných předmětů, kterých je narozdíl od učitelů humanitních předmětů nedostatek, absolventi humanitních oborů? Za druhé - Lékařů je nedostatek, protože prchají pracovat za hranice, školních psychologů je nedostatek, protože náš školský systém je donedávna vůbec nepožadoval a vlastně ani nepožaduje. Peníze z fondíků, které se na ně v posledních letech vyrojili, za chvíli nebudou k dispozici, takže proč by se do školy nějaký psycholog hrnul a proč by měly VŠ na současnou nesystémovou poptávku reagovat?

Takže za mě, Dlouhý plácá nesmysly a Feřetk ještě větší. Jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet.

Nicka Pytlik řekl(a)...

příležitostně objíždím republiku s přednáškou

Podomní prodej je už v mnoha obcích i městech zakázán, takže těch příležitostí k nepoctivým praktikám bude čím dál, tím méně.

Josef Soukal řekl(a)...

Zásadní omyl, který TF šíří a na který doplácíme, je, že počet lidí se skutečně středoškolským vzděláním lze razantně zvýšit pouhým přesunem žáků do maturitních oborů.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Trochu opravim pani Adamovou. Ve zdravotnictvi ( kampatri i klinicti psychologove) je nedostatek lidi i proto, ze o poctech a penezich rozhoduji pojistovny. Pojistovnap “vi”, ze na okres staci jeden detsky psychiatr nebo dva logopedi.

P. Vršecký řekl(a)...

Takhle nějak to vypadá, když se vyučený elektromechanik s maturitou pustí do "zasvěceného" komentáře ke školství. Ale neználkovství a nevzdělanost nevadí, však na tom mnoho těch, kteří Feřteka vynášejí coby "odborníka na školství", není o moc lépe.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Jedna hodně špatná zpráva pro české školství: už roky do něj kecají "experti" všeho druhu, a protože mají přístup do masmédií, jejich "pravdy" ovlivňují veřejné mínění.
Co s tím?

Radek Sárközi řekl(a)...

Co s tím? Více vystupovat v masmédiích a psát do nich.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Více vystupovat v masmédiích a psát do nich.

Pytlici jsou učitelé zejména proto, že se hodlají systematicky věnovat zkompetentňování žactva. Kdyby se bývali chtěli znemožňovat nějakým jiným způsobem, například vystupováním v masmédiích, bývali by se v té dnešní překotně měnící se době zabývali odbornictvím na vzdělání, konzultátorstvím nebo auditořením.

Okomentovat