21.7.19

Stanislav Štech: Když je kurikulární reforma evidence-less

Edu2030+, stránka týmu MŠMT k přípravě Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+ na sociální síti Facebook, připomněla i v souvislosti s přerušením revizí RVP šest let starý text pozdějšího ministra školství Stanislava Štecha k problematice kurikulární reformy. Stanislav Štech je aktuálně členem externího expertního týmu k přípravě Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+. Cílem jeho studie, publikované v roce 2013 v časopisu Pedagogická orientace, je "analyzovat „příběh“ kurikulární reformy, jak byl (je) podáván oficiální školskou decizí i řadou představitelů pedagogického výzkumu, a konfrontovat ho s výsledky pedagogicko-psychologických výzkumů vyučování a učení."
Tato práce je licencována pod licencí Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.

Převzato z časopisu Pedagogická orientace, 2013, roč. 23, č. 5, s. 615–633.


12 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nelze ale také podcenit intuitivní tacitní vědění učitelů o procesech učení
žáků


Pytlici se mimo jiné zabývají i otázkou, je-li vyjádřitelnost podstaty libovolně dlouhého textu jednou, dvěma větami kritériem jeho kvality. Jakože
'co tím chtěl básník říci'.
Takže 'vciťující se neuvědomělé vědění'...

Ferda44 řekl(a)...

Že je zkompetentňování hloupost je zřejmé i bez citací názorů výzkumníků.
V době ministrování paní Buzkové to ale byla klíčová změna a tvorba RVP-ŠVP se stala mantrou, bez níž podle sociálních inženýrů není není cesty vpřed.
Je jen škoda, že pan bývalý ministr nenapřel úsilí místo podpory inkluze právě tímto směrem.
Ferda

Nicka Pytlik řekl(a)...

úsilí místo podpory inkluze

Koho klobásky pojídáš, toho magorie podporuj!
Při této příležitosti nelze opominout nezanedbatelnou buseraci pedagogických sborů ze strany školní inspekce namátkou za používání slov 'učit se', 'umět' a 'znát' při smolení školních vzdělávacích programů.
Že by se za to někdo někomu omluvil, očekávat nalze.
Kdo si v té dnešní překotně se měnící době vzpomene na tuny kydů o rozklíčovávání stokrát rozklíčovaných kompetencí. Kdo si vzpomene na blůmovu taxonomii vzdělávacích cílů. Ani na tu revidovanou ne.
Když konečně někoho napadne pozvat nějaké finské školozvěsty... V zavádění jednoznačně osvědčených systémů čehokoli máme bohaté zkušenosti. Nebo snad nějaký problém?

Eva Adamová řekl(a)...

"Při této příležitosti nelze opominout nezanedbatelnou buseraci pedagogických sborů ze strany školní inspekce namátkou za používání slov 'učit se', 'umět' a 'znát' při smolení školních vzdělávacích programů."

Ta buzerace ani tak nebyla ze strany ČŠI, ale ze strany koordinátorů ŠVP a různých školitelů "smolení ŠVP", kteří nalapali tyto blbosti na centráních školeních a pak obráželi republiku a za nemalý peníz vymývali učitelům mozky.

"Kdo si v té dnešní překotně se měnící době vzpomene na tuny kydů o rozklíčovávání stokrát rozklíčovaných kompetencí."

A tož to si já vzpomenu, bo jsem po jednom takovém vymývacím školení seděla na koberci v ředitelně a dokonce jsem musela podepsat důtku ředitelky, jelikož jsem se odmítla účastnit aktivity, při níž jsme měli (už asi popáté) přiřazovat rozstříhané klíčové kompetence do škatulek, se slovy, že nejsu malé děcko.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A tak si pytlici říkají, jestli někdy někdo posčítá, kolik energie, času a peněz padlo a s jakou efektivitou k dosažení nějakého zlepšení původního stavu. A nebo alespoň jeho nezhoršení.
A pak, kolik energie, času a peněz padne na každou další pseudoreformní kampaň zosnovanou nějakými dalšími pitomci, kteří se už v mnohých zástupech třesou, až se také dostanou k lizu. Ale nejspíš to budou titíž s nějakými novými kamarádíčky. Stále dorůstají...

E.Kocourek řekl(a)...

kolik energie, času a peněz padlo

To by bylo zjištění jistě zajímavé. Ještě zajímavější by bylo, pokud by hodina času učitele měla skutečnou cenu a ta cena se musela buzerovaným učitelům proplácet. ////

Ivo Mádr řekl(a)...

Štech, Valachová, Buzková - již nikdy ministr školství z ČSSD.

"Ta buzerace ani tak nebyla ze strany ČŠI, ale ze strany koordinátorů ŠVP". Paní Adamová, vše fungovalo ve vertikálním směru. Váš oprávněný hněv obraťte na "aktivisty" a podřízené výše jmenovaných.

Nicka Pytlik řekl(a)...

buzerace ani tak nebyla ze strany ČŠI

Pak by to také mohlo znamenat, že
inspekce není schopna buseraci učitelů odhalit nebo ochotna se jí zabývat.
A kolik dalšího se od té doby na učitele navalilo a kolik ještě navalí. Kdejaké trdlo si nějakou trdlovinu vymyslí, jen aby oprávnil potřebnost svoji existence.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Prokousala jsem se. Slo to napsat kratsim textem, ale budiz.
Vetsinou souhlasim.
Pak mi neni jasne, pro stal Stech u stejne blbe provedeneho procesu inkluze. Kdy se vymlouvali na uplne stejne veci????? Inkluze je jako pres kopirak udelana blbe a vlastne jeste hur.

Vzdy, u vsech tech “ projektu” slo jen o cerpani penez, ktere jak mocuvka protekly do jimek( kapes) lidi, kteri samotnym zakum a studentum nepredali nic. Zato ucitele se bud nedockali niceho( nebo hnusnych osocovani ze strany expertoblbcu) nebo jim bylo “usmrknuto” par sprdliku, aby se nereklo.
Kdybychom meli investigativni novinare, uz by tyhle rozkradcky davno nekdo popsal. Kdyz o tom piseme my ucitele( kteri nemame cas na shaneni informaci) jsme narceni z sireni nesmyslu.

Eva Adamová řekl(a)...

"Kdejaké trdlo si nějakou trdlovinu vymyslí, jen aby oprávnil potřebnost svoji existence."

A já bohužel musím za největší trdla označit některé ředitele škol, ti sice nemusí ospravedlňovat svou existenci, ale zase se natolik bojí o svou židli, že mnozí buzerují své podřízené haldami papírů, které na školách s rozumnými řediteli nikdo nkdy neviděl.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Je škoda, že v ČR zřejmě nemáme stejně erudovaného a otitulovaného odborníka jako je Standa Štech, který by zmíněnému článku v rámci odborné komunity kvalifikovaně oponoval.
-
Článek jsem prošel celkem pečlivě. Sice zcela souhlasím s titulkem článku, že reforma se prováděla evidence-less, ostatně jako téměř všechno v českém školství, Stejně tak souhlasím s argumentací, že mnohé, ba většina se obhajuje konjukturálně. Stajně tak se ztotožňuji s kritikou neoliberalismu (viz např. http://blog.aktualne.cz/blogy/ondrej-steffl.php?itemid=21677).
Nicméně argumentace proti kompetencím se mi zdá slabá. Především proto, že klíčové kompetence podle RVP jsou definovány hodně jinak, než jakou definici použil S.Štech. A pak jí celkem snadno rozmetal... Posuďte sami:
-
RVP: Klíčové kompetence představují souhrn vědomostí, dovedností, schopností, postojů a hodnot důležitých pro osobní rozvoj a uplatnění každého člena společnosti. Jejich výběr a pojetí vychází z hodnot obecně přijímaných ve společnosti a z obecně sdílených představ o tom, které kompetence jedince přispívají k jeho vzdělávání, spokojenému a úspěšnému životu a k posilování funkcí občanské společnosti.
Smyslem a cílem vzdělávání je vybavit všechny žáky souborem klíčových kompetencí na úrovni, která je pro ně dosažitelná, a připravit je tak na další vzdělávání a uplatnění ve společnosti. Osvojování klíčových kompetencí je dlouhodobý a složitý proces, který má svůj počátek v předškolním vzdělávání, pokračuje v základním a středním vzdělávání a postupně se dotváří v dalším průběhu života. Úroveň klíčových kompetencí, které žáci dosáhnou na konci základního vzdělávání, nelze ještě považovat za ukončenou, ale získané klíčové kompetence tvoří neopomenutelný základ žáka pro celoživotní učení, vstup do života a do pracovního procesu.
-
S.Štech: Z většiny studií zabývajících se kompetencemi (Bosman, Gérard, & Roegiers, 2000; Crahay, 2006; Rey, Carette, & Kahn, 2002) se můžeme pokusit o jakousi souhrnnou definici: jde o schopnost jednat, jejímiž stavebními kameny jsou vědomosti a dovednosti, avšak tato schopnost se na ně nedá redukovat. Kompetence je tvořena i dalšími prvky (např. spontánně získaný habitus nebo kulturní zkušenost), které je třeba umět mobilizovat, a to v situacích,
které jsou nové (ve škole se nenacvičovaly) a nejčastěji mají charakter řešení problémů podobných běžnému životu. Tuto schopnost jednat vykazují především zkušení jedinci (experti). Věnujme se tedy hlavním prvkům tohoto vymezení kompetence...
-
No jo, z většiny studií možná, ale kritika kompetencí, přece měla směřovat k RVP.
-
A pak je tam několik logických veletočů typu: "z toho vyplývá, že" ale mně z toho nic takového nevyplývá. No a nakonec jako vždy k argumentaci psychologickými teoriemi lze jistě najít stejně vysoké autority, které říkají pravý opak.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Šteffle- dle mého jsou klíčové kompetence to,co se na školách děje odedávna. Neříkalo se tomu nijak nebo to bylo součástí něčeho, co jsme nazývali výchovné cíle.
kompetence jsou důležité, ale neměly by být upřednostňovány. spíš by měly být stavěny na roveň výuce znalostí. Kompetence se učí vlastně od narození, jen je tak nenazýváme. Kompetence učí rodiče, škola, další osoby, které na dítě působí.
Posedlost kompetencemi vidím jako škodlivou a se Štechem souhlasím. Všichni děti nějak vychováváme, přesto bych viděla jako jednodušší kompetence pojmenovat a už se v tom nepatlat. přitom Výčet kompetencí tvoří v ŠVP jen spoustu balastu, který stejně nikdo nečte.Navíc mám stále větší dojem, že na jednu stranu chceme kompetence a na druhou stranu naše předpisy a bezpečnostní normy brání kompetence naplňovat. Nedávno se někdo divil, že některé děti dokonce ovládají v montessori škole sporák a řežou ostrým nožem. nechci tu psát romány. jen mám pocit, že školství je čím dál více svázané, problémy podobné životu se řešit nedají či dokonce nesmí.
Řešila bych spíš to, že se cokoli ve školství dělá tzv. od stolu. Tzv. experti se předhánějí v blbých a ještě blbějších nápadech. na školu jsou přehazovány povinnosti rodiny. Po škole se chce snad úplně všecko. naposledy snad i celodenní (nebo i celonoční) péče o děti. Tady už přestává veškerá sranda.Jenom se to na nás doslova valí. Bez koncepce, bez rozmyslu. Jen se snahou narvat do škol vše a vlastně nic.na papíře vypadá všechno ušlechtile a vznešeně. nic se nedělá pro uvedení do praxe. Nedávají se na nic peníze, nedávají se možnosti a svoboda pro kantory. Ta doba tu byla jen chvilku. Teď už jsme zase v kazajce a ještě nalepení místo terče na střelnici. Nic se shora nedělá pořádně. je to většinou jen aktivita pro aktivitu. Výsledky známe všichni. Výsledky jsou pak dávány za vinu těm, kteří se na těch paskvilech nepodíleli ani vteřinu.

Okomentovat