19.7.19

Rozhovor Britských listů: Ve škole jsem o pádu komunismu neslyšel

Jak reflektují dnešní mladí lidé skutečnost, že žijí ve (víceméně) svobodné společnosti, která vznikla všeobecným pádem komunismu v důsledku velké mezinárodní geopolitické změny před třiceti lety? A jak česká společnost využila za posledních třicet let možností, jichž se jí pádem komunismu dostalo? O tom hovoří s Bohumilem Kartousem Martin Pikous z občanské iniciativy Díky, že můžem, která připravuje zřejmě největší letošní oslavu třicátého výročí 17. listopadu pod názvem "Korzo Národní". Letos bude mít tato akce i mezinárodní rozměr.
Tito mladí lidé sami pád komunismu nezažili a vypracovali si k němu vlastní přístup, uvědomění, že žijí ve svobodné společnosti a co s tím - a chtějí to komunikovat ještě mladším lidem, třeba šestnáctiletým. Pořádají po několik měsíců kulturní událost, která lidem sděluje určité základní myšlenky. Chtějí, aby se lidi při oslavě 17. listopadu pobavili. Akce vznikla ze studentského Majálesu v Českých Budějovicích.

10 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ve škole jsem o pádu komunismu neslyšel

Příčina toho závažného jevu může být leckterá. Namátkou:
žák byl při zkompoetentňování duchem nepřítomen, žák byl ve škole nepřítomen tělem, komunismus ještě nepadl, komunismus nepadl, protože nikdy nebyl...
V každém případě pámbuzaplať za každou příležitost k zábavě.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

V každé normální české škole musel každý žák slyšet o pádu komunismu nesčetněkrát, při mnoha příležitostech. Na prvním i na druhém stupni a na střední škole rovněž. Je krajně nepravděpodobné, že by nějakým zázrakem dotyčný mládenec chodil do nějaké nenormální, podivné školy, je více pravděpodobné, že lže nebo účelově manipuluje. David Hume: "Žádné svědectví není dostatečné k dokázání zázraku, ledaže by šlo o svědectví takového druhu, že by jeho mylnost byla ještě zázračnější než skutečnost, kterou se snaží doložit." (Zkráceně: Lež je pravděpodobnější než zázrak).

Jirka řekl(a)...

Když neslyší, mohl si to přečíst v učebnicích.

Jirka řekl(a)...

Možná neumí ani číst. Proto bojujeme za každému dostupné speciální školství!

E.Kocourek řekl(a)...

žijí ve (víceméně) svobodné společnosti

Nápadná je zejména svoboda škodit. Eduin, Kartous, atd. apod. ////

Vztah studentů k podvodu zvanému plyšák bych docela nechal na rodičích. ////

Měli jsme na škole politicky hyperaktivní kolegyni, a děsí mě představa, co všechno stačila studentům nabulíkovat o poválečných dějinách. Normalizaci, vzhledem k nízkému věku, nezažila, tak probůh od jakých pomatených aktivistů měla ty svoje politické názory ... ////

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pake Jirko
O padu komunismu ucime i na zvlastni. Tudiz i v tom specialnim skolstvi jsou deti dostatecne informovane.
Z cehoz vyvozuji, ze pan z clanku lze az se mu od huby prasi.

Ygrain řekl(a)...

A který je pán ročník? Já o pádu komunismu ve škole taky neslyšela, anžto se právě odehrával :D V občance jsme o komunistických sjezdů skočili rovnou do pravěku :D

Radek Sárközi řekl(a)...

Já viděl pád komunismu z okna...

Ivo Mádr řekl(a)...

Každý běžný vyučující dějepisu a výchovy k občanství se k pádu sovětského bloku dopracuje.

Jirka řekl(a)...

Pokud to dáváte do souvislostí, tak od říjnové revoluce 1917, která je součástí první světové války, se o komunismu dozvídají v dějepisu žáci ZŠ celou devátou třídu.
Někdo se učí slušně chovat i dvacet let a je to k ničemu. Kolik lidí si třeba po padesáti letech života neumí po použití záchodu umýt ruce a přece si musí všimnout, že někteří nezbedové si tam užívají pěny, tekoucí čisté vody a stále dokonalejších osušovačů rukou. A čistý záchody, to mám rád!
Školou to nebude, tam jsou předpisové záchůdky pravidelně kontrolované hygienou a učitelstvo buzeruje s umýváním rukou alespoň před obědem.

Okomentovat