1.7.19

Martin Zvěřina: Rozhodně nic. Školství si neporadí ani se strategickým plánováním

Rámcové vzdělávací programy, tedy něco, co bychom mohli vzdáleně přirovnat k hodně volným školním osnovám, by se měly změnit. Ministerstvo školství si je vědomo toho, že technologie i požadavky okolního světa na vzdělávání se za patnáct let od vzniku rámcových programů změnily, a tak ministr Plaga mluvil už loni o „provzdušnění“ těchto programů. Nejnovější práce na tomto provzdušňování však byly aktuálně zastaveny, a to až do doby, než bude vyjasněn obsah Strategie 2030. Tato strategie by měla navázat na strategii, která platí do roku 2020.


Z komentáře v Lidovky.cz vybíráme:

Veškeré plánování by též bylo daleko jednodušší, kdybychom měli jasno, kam chceme dojít, jak má vypadat kýžený stav. My ale jasno nemáme. Část politiků by nejraději direktivně odsunula určité procento dětí na učňáky, protože si to žádá průmysl. Opačné snahy jsou neméně neveselé: vychovat populaci složenou ze sta procent magistrů, kteří vynikají v jediném, v okecávání. Vypadá to, že si chceme, alespoň ve školství, vždy vybrat to nejhorší, co kolem sebe ve světě vidíme.

Zní to kacířsky, ale je asi velká klika, že ministr školství je představitelem hnutí, které nemá žádný jasný názor a zároveň je odborník. Pořád máme naději na rozumný kompromis. Až se resortu chopí nějaký politik s „názorem“, nevyjdeme z údivu všichni, žáci, učitelé ani rodiče.

3 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

“ Provzdusnit “ by se melo hlavne ministerstvo.
Je zajimave, ze extremni nazory maji hlavne ti, co ve skolstvi nepracuji a neuci. Ucici pedagogove vetsinou vi, a maji i dobre napady. Bohuzel, nikdo je neposloucha nebo je poslouchaji jen naoko. Proto to tady taky tak katastrofalne jde od deviti k peti.

Eva Adamová řekl(a)...

"Ministerstvo školství si je vědomo toho, že technologie i požadavky okolního světa na vzdělávání se za patnáct let od vzniku rámcových programů změnily, a tak ministr Plaga mluvil už loni o „provzdušnění“ těchto programů."

A Plagovi nevadí, že ono minulé provzdušnění výuky matematiky (vynechání lomených výrazů a gonio funkcí z učiva ZŠ a diferenciálního počtu z učiva SŠ) má právě za následek problémy studentů na technických vysokých školách, tedy studentů, kteří by měli v budoucnu ony technologie vyvíjet a uvádět do praxe? No tak jen směle provzdušňujme dál.

Jiri Janecek řekl(a)...

Obavam se, pani Adamova, ze Plaga o nejakem minulem provzdusnovani vi asi tolik jako sousedova kocka…
Ty lomene vyrazy - to jsou ty slozite priklady s a, b, x a zlomkama na druhou, se kteryma se hraje?

Okomentovat