3.7.19

Radka Hrdinová: Z čeho a jak se bude maturovat

Prázdniny už sice začaly a děti už pustily školu z hlavy, politici to ale zatím udělat nemohou. Příští týden má vláda dostat na stůl poslanecký návrh na změnu školského zákona z dílny Pirátské strany. Pod dokument, který si bere za cíl radikálně změnit maturitní zkoušky, se podepsali také experti na problematiku školství z ODS, KDU-ČSL a TOP 09.


Z článku v MF DNES vybíráme:

„Jedná se o reakci na současný stav. Letos si matematiku vybralo v jarním termínu 14 700 maturantů, neuspělo jich 3 290. Od roku 2022 má být povinná prakticky pro všechny obory maturita z matematiky i cizího jazyka. Dá se předpokládat, že kolem 20 tisíc žáků skončí neúspěšně, a tomu bychom chtěli předejít,“říká pirátský poslanec Lukáš Bartoň. Letos na jaře se k maturitě přihlásilo necelých 70 tisíc žáků středních škol.

Pirátům ale nejde jen o povinnou matematiku, která slibuje ještě rozšířit již nyní úctyhodné řady maturitních propadlíků.(...)

„Chceme, aby tito žáci, kteří dokončili školu, měli ukončené středoškolské vzdělání. Na tom, že pro vstup na vysokou školu je třeba mít maturitu, se nic nemění,“říká pirátská poslankyně Olga Richterová s tím, že problém s matematikou zavedením povinné zkoušky řešit jednoduše nelze.

„Návrh Pirátů vnímám jako další příspěvek k debatě o podobě a obsahu povinné maturitní zkoušky z matematiky, kterou jsme na ministerstvu už otevřeli. Nechci ale, abychom se rozhodovali jen podle čísel úspěšnosti této zkoušky,“říká ministr školství Robert Plaga (za ANO).

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dá se předpokládat, že kolem 20 tisíc žáků skončí neúspěšně, a tomu bychom chtěli předejít

Vypadá to, že vrcholovým Pirátům dorůstají dětičky.
Zřejmě obavy, že jejich alternativně zkompetentňovaná dítka ty počty zvládat nebudou. Tak alespoň, že v klubu dodržují princip bezelstné transparentnosti a pěkně to na sebe všechno vyklopili.
Do toho parlamentního chlíva ale zapadli rychle. Možná jim ale někdo měl říct, že se volí až od osmnácti a ani vysokoškoláci k volbám moc nechodí. Leda tedy, že by se babičky a dědové budoucích maturantů ustrnuli.

Okomentovat