10.7.19

Radka Hrdinová: Školy se bojí, že budou muset propustit školníky

Nové ministerské tabulky jsou ke školám skoupé. Ředitelé se bojí, že budou muset propouštět. Stovky školníků, uklízeček, úřednic či mistrů zaměstnaných na školách možná dostanou od ledna výpověď.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Že něco takového hrozí, se ředitelé škol dozvěděli jen pár dní před koncem školního roku. To si totiž mohli poprvé zkusit spočítat, jak připravovaná reforma financování regionálního školství (tedy mateřských, základních a středních škol) ovlivní počty jejich zaměstnanců.

Start nového systému, jakým ministerstvo školství bude vypočítávat prostředky na platy ve školách, je naplánován na 1. ledna 2020.

Reforma má vyřešit problém, se kterým bojují školy v čase slabých populačních ročníků. Peníze na platy dnes dostávají podle počtu žáků. Jenže těch ubylo a navíc se některé kraje vylidňují. Nově se počty učitelských úvazků budou odvíjet od toho, kolik hodin se ve škole odučí. Jenže vedle učitelů jsou ve školách také zmínění školníci, skladníci či ekonomové. Na řadě z nich jich je dle nových výpočtů více, než by mělo být.

„Myslím, že ministerstvo udělalo někde chybu v úsudku,“říká Hana Kubátová Ortová, ředitelka Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v České Lípě. Té vyšlo, že by od ledna sice mohla přijmout navíc hned několik nových učitelů, ale zároveň by měla propustit osm ze současných 29 nepedagogických zaměstnanců školy.(...)

Systém, jakým stát platy zaměstnanců škol financuje, čeká už od 1. ledna 2020 zásadní proměna. Ta školám slibuje více peněz na platy učitelů. Jenže školy, které zaměstnávají větší než obvyklý počet nepedagogických pracovníků, by na ni mohly doplatit.(...)

A podle vedoucí školského odboru pražského magistrátu Lenky Němcové se disproporce mezi současným počtem zaměstnanců a tím, co ukazují nové výpočty, týkají dokonce i některých základních škol a gymnázií.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Stovky školníků, uklízeček, úřednic či mistrů

Nu, což se dá dělat. Práci školníka zastane učitel dějepisu, údržbáře učitel fyziky, skladníka učitel chemie, mzdové účetnictví zládne učitel matematiky, správce sítě dělá povětšinou učitel informatiky už teď, na úklid si pedagogický sbor rozdělí služby a do kuchyně nastoupí asistenti učitelů. Jakože po-ho-da.
Jen ti mistři, pytlici rozumějí učitelé odborného výcviku, nejdou pytlikům nějak pod fousy. Pokud si pytlici dobře pamatují, mají i oni nějakou tu přímou vyučovací povinnost. Tak by to měli být pedagogičtí pracovníci. Sice nějaké nižší kategorie, když té povinnosti mají víc, ale přesto.

Okomentovat