31.7.19

Radka Hrdinová, Karolina Bulisová: České matky, které jsou závislé na internetu. Sociální sítě jim ničí rodiny

Dospěla generace dětí, které vyrostly na internetu. A závislost jim ničí životy. Na internetu a sociálních sítích jsou matky na mateřské dovolené schopné prožít několik hodin denně. Kvůli virtuálním kamarádkám zanedbávají rodinu. Podle odborníků v tom nejsou samy, sklony k závislosti mají i vysokoškolští studenti a lidé žijící o samotě.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Všechny znaky závislostního chování na internetu podle něj vykazují tři procenta Čechů. „Poslední reprezentativní průzkum celé populace jsme sice dělali v roce 2008, ale očekával bych dnes podobné procento,“ dodává Šmahel. Dalšímu procentu Čechů pak bezprostředně hrozí, že se do závislosti propadnou. Podobně jsou na tom i jiné země.

Za velký problém považují závislost asijské země jako Čína, Jižní Korea nebo Tchaj-wan, kde se odhady pohybují mezi 6 až 15 procenty závislých na internetu.

Že jsou nejvíce ohroženi lidé do třiceti let, není podle psycholožky Lucie Essenza, která se věnuje léčbě lidí trpících závislostí na internetu v Psychologickém institutu Re:Life, náhoda. „Starší generace ještě zažila takzvané nevirtuální dětství,“ říká. Jak závislost na internetu funguje, popisují odborníci stejnými termíny jako například závislost na heroinu. Řadí ji stejně jako patologické hráčství, závislost na nakupování nebo poruchy příjmu potravy mezi takzvané nelátkové závislosti. I když nemá bezprostřední dopad na fyzické zdraví, její dopad na život člověka je obrovský.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Závislé nejsou jen české matky, ale také čeští otcové, české dcery a synové, babičky, dědečkové, vnučky, vnuci, tety, strýcové, neteře, synovci, snachy, zeťové, tchyně, tcháni, švagrové, švagři... Na internetu je závislý kdekdo. A co s tím? Zákaz? Nebo přístup za odměnu?
Lidé také pořád telefonují, dívají na televizní seriály, poslouchají hudbu a někteří dokonce i ustavičně čtou. Někdo je závislý na hromadění peněz, moci, titulů, vitězství, informací o jiných lidech, sexuálních partnerů. Jsou lidé, kteří májí ustavičnou potřebu páchat dobro, i když o něj nikdo nestojí.
Možností, kterak zmagořit, je nepřeberně. Každý si může vybrat, na každého se dostane.

Okomentovat