3.7.19

Radiofórum: Měli by mít učitelé nárok na roční studijní volno?

Měli by mít učitelé nárok na roční studijní volno, nebo ne a proč? Měl by takové volno podporovat a platit stát, nebo si to mají školy vyřešit ze svého rozpočtu? Co myslíte, přispěl by tzv. sabatikl ke zlepšení výuky, nebo ne? A existuje podle vás jiný způsob, jak učitelům dát dostatek prostoru k vlastnímu zdokonalování? Hostem Tomáše Pavlíčka v pořadu Radiofórum Českého rozhlasu Plus byl Janek Wagner.
Záznam pořadu na webu Českého rozhlasu Plus.

3 komentáře:

E.Kocourek řekl(a)...

Sabatikální hovadina už si žije vlastním životem a političtí trpaslíci, kteří tu hovadinu vymysleli, radostně křepčí kolem hrobu českého školství, o který se TOLIK zasloužil. ////

Pan premiér a paní ministryně financí, kteří by měli rozhodnout, zda bude české veřejné školství slavně zlikvidováno (pokračováním ve stávajícím modelu financovaní) nebo zda to nějak změní, budou místo relevantních problémů řešit sabatikální hovadinu, která má na školství asi takový vliv, jako zda si k maturitám vezmu červenou nebo modrou kravatu. ////

Eva Adamová řekl(a)...

"Měl by takové volno podporovat a platit stát, nebo si to mají školy vyřešit ze svého rozpočtu?"

A když si to budou školy platit ze svého rozpočtu, on to snad nebude platit stát? A kde na to ty školy asi tak ty peníze najdou? Vždyť nemají ani na solidní příplatky pro třídní učitele, nemají dlouhodobě peníze na obnovu pomůcek a na pořízení pořádných počítačů atd. A stát nemá na to, aby učitele pořádně zaplatil a aby zaplatil další podpůrné pozice ve škole (speciální pedagogy, školní psychology a i asistenty).


"Co myslíte, přispěl by tzv. sabatikl ke zlepšení výuky, nebo ne?"

V současné situaci by spíš výuku v matematice a dalších předmětech, u nichž je problém s aprobovaností, poslal do kytek. V současné situaci, kdy je 95 % akcí DVPP velmi nekvalitních až tragických, nemá o sabatiklu ve formě studijního volna vůbec smysl uvažovat.

A existuje podle vás jiný způsob, jak učitelům dát dostatek prostoru k vlastnímu zdokonalování?

Pokud se učitel sebezdokonalovat chce, zvládne to i bez sabatiklu a DVPP, pokud nechce, nic s ním nepohne, protože ho ve školství není kým nahradit.

"Měli by mít učitelé nárok na roční studijní volno, nebo ne a proč?"

Odpověď na tuto otázku je obsažena v předchozích odpovědích.

Nicka Pytlik řekl(a)...


Cimrmanova ručně psaná poznámka... "Nedělat přestávku, jinak utečou."...
A kromě toho zamykáme hlavní dveře.

Okomentovat