1.7.19

Petra Procházková: Soukromá škola nemusí předčit státní. I obráceně, říká ředitel gymnázia

Třináct let působil Martin Metelka na prestižních soukromých gymnáziích Open Gate a Nový Porg, než se vrátil do státního školství. Nyní pro něj končí první školní rok v roli ředitele Masarykova gymnázia, Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické ve Vsetíně. V čem vidí hlavní rozdíly státního a soukromého školství a co brzdí rozvoj středních škol?


Z rozhovoru v iDNES.cz vybíráme:

Do státního školství jste se vrátil právě v době, kdy se spouští reforma financování. Školy už nebudou placené podle počtu studentů. Je to vhodný systém?
Nejsem na to expert. Pozitivum vidím v tom, že když nebude přímá souvislost mezi počtem studentů a penězi, které do školy přijdou, dává to školám určitou volnost. Mohou dělat pedagogiku tak, jak považují za nejlepší, a neohýbat ji, aby nalákaly zájemce a zaplnily místa. Pokud rodiče mohli přijít a říct, že škole dají dítě, ale..., tak to bylo špatně. Co však postrádám, je srovnání počtu odučených hodin a kvality vzdělání.

Dá se změřit kvalita vzdělávání?
Změřit se dá obtížně, ale je to lepší, než to nedělat vůbec. Neměli bychom se tvářit, že je vzdělávání tak složité a neuchopitelné. Dají se poměřit znalosti na konci základní školy, máme maturitní zkoušky. Dá se průběžně ověřovat, zda vzdělávací soustava směřuje k tomu, co jsme si vytyčili. Když budete mít fabriku na auta, také musíte vědět, jestli vyrábíte sporťáky, nebo traktory. A ne být na konci ráda, že to má čtyři kola. S tím ale státní školství bojuje.

Soukromé školy mají ověřování nastavené?
Pro všechny školy je důležitá kvalita a v ní se odrážející zájem rodičů. Soukromé školy si kvalitu hlídají, nečekají na maturitu, dělají srovnávací zkoušky a mají metody, kterými ověřují, že se neodchylují od svého cíle. Ve státním školství je to ale složitější, protože školy plní trochu jiné zadání a jejich společenská funkce je mnohem odpovědnější. Musí zajistit kontinuitu vzdělávání další desítky let. Definovat, jak ověřit kvalitu a shodnout se na tom není jednoduché. Vždyť jen najít shodu ohledně maturit je obrovský problém.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

v roli ředitele Masarykova gymnázia, Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické ve Vsetíně

A není to málo, Antone Pavloviči?
Chtělo by to ještě nějakou základní školu a pár škol mateřských.
Takové Základní středně vyšší odborně zdravotnické gymnázium...

Jiri Janecek řekl(a)...

To je furt malo - jeste lesni…

Okomentovat