29.7.19

Petra Procházková: Pilky i digitální měřáky. Základní školy dostanou peníze na vybavení dílen

Vrátit žáky do školních dílen, aby získali alespoň základní znalosti a rozvíjeli manuální zručnost, chce vedení Zlínského kraje. Přišlo proto s nabídkou pro základní školy – pomůže jim zaplatit vybavení dílen. Ty totiž na většině škol v minulosti zanikly a musí se tak budovat zcela od začátku.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Jedna škola může získat od 50 do 150 tisíc. Pro tento kalendářní rok je připraveno z rozpočtu kraje 5 milionů korun. Při čerpání maximální výše dotace by tak částka vystačila pro 33 škol.

„Oslovili jsme zřizovatele základních škol v kraji a nabídli jim možnost dotace. Administrativně to bude velmi jednoduché,“ potvrdil krajský radní odpovědný za školství Petr Gazdík. „Pokud bude zájem, a podle předběžných informací se zdá, že bude velký, chceme v podpoře pokračovat i další roky,“ přislíbil.

Základní školy zřizují ve Zlínském kraji města a obce, v menší míře pak soukromé subjekty a církev. Nabídka tedy mířila především ke starostům. „Považuji to ze velmi rozumný nápad. Zvlášť v našem regionu, který je typický strojírenstvím, je nezbytné, aby děti měly k technice vztah,“ reagoval starosta Slavičína Tomáš Chmela.

3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Gazdík zřejmě nepostřehl, že ve školním roce 2015/16 probíhaly výzvy, ve kterých se narychlo utrácely evropské peníze z minulého programového období na hromadné výjezdy do zahraničí, vybavení žákovských knihoven a právě na nové dílny? Každá škola si mohla podat projekt, takže nechápu, co Gazdík nacvičuje.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ty totiž na většině škol v minulosti zanikly

Tak zanikly?
K záhubě je odsouzeno zpravidla vše, čeho se chopí trdla.
Když se trdlo chopí školy, zanikají dílny.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak hlavně,aby bylo co řezat a měřit. Už jste někdo zkoušel najít dnes truhláře, který vám věnuje opravdové dřevo? Ne dřevotřísku nebo takové ty desky, co se prodávají v hobby marketech?

Okomentovat