9.7.19

Petr Bouška: Sociologové o mladých voličích: „Svoboda slova a cestování je k ničemu, když berete 13 tisíc“

„Nic nenasvědčuje tomu, že by se současná mladá generace měla lépe. Nebo že by někam vedla společnost. Směřuje k nezájmu,“ říká sociolog Martin Buchtík z agentury Median. „Mladí jsou více polarizovaní než v 80. nebo 90. letech a zároveň prožívají velmi brzo sociální nerovnost,“ doplňuje Stanislav Holubec, historik a sociolog z Univerzity Hradec Králové. Jak ovlivnila mladá generace výsledek prezidentských voleb a kde je v současné české společnosti její místo?
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Radio Wave vybíráme:

Mladí nejsou zároveň homogenní skupinou, která společně táhne za jeden demokratický provaz. Obraz mileniálů, celebrit sociálních sítí, úspěšných startupistů nebo digitálních nomádů, vystihuje jen jejich část. „Lze je rozlišit podle věku, v osmnácti řešíte maturitu nebo výuční list, ve třiceti už někteří mají děti nebo se na to chystají a zajímají se o hypotéky,“ říká Martin Buchtík, který vnímá v nejmladší generaci kulturní štěpení, i když je viditelné jen obtížně.

Třetina mladých nemá žádné úspory ani záchytnou síť v podobě rodičů a výhody demokracie, třeba svobodu slova nebo možnost cestování, ani nemohou využít. Svět okolo vnímají více jako ohrožení než jako pole příležitostí, shodují se sociologové. „Výrazná dělící linie je mezi vyučenými a středoškoláky s maturitou, v pozdějším věku mezi vysokoškoláky a pracujícími,“ myslí si Stanislav Holubec.

3 komentáře:

E.Kocourek řekl(a)...

Další blb, který nechápe smysl slov.

výhody demokracie, třeba svobodu slova nebo možnost cestování
To si spletl demokracii se svobodou. Demokracie ho o tu svobodu slova leda připraví. ////

Výrazná dělící linie je mezi vyučenými a středoškoláky s maturitou, v pozdějším věku mezi vysokoškoláky a pracujícími
Vysokoškoláci zásadně nepracují, že? ////

Eva Adamová řekl(a)...

Mladá generace chce především zůstat dlouho mladá. No proč také ne, když půjdou do důchodu nejdříve v 65 letech, což u žen znamená v některých případech až o 13 let později než jejich babičky.

Ygrain řekl(a)...

Že svobodu slova nízkopříjmové skupiny nevyužijí? Fakt? Zrovna tuhle jsem slyšela anekdotu z období stalinismu.

Baví se spolu dva vězni:
- Kolik jsi dostal?
- 15 let.
- A za co?
- Za nic.
- Kecáš, za nic se dává 10. ("nic" = nenahlášení kritiky režimu nebo politického vtipu)Okomentovat