26.7.19

Odborník na sociální sítě Daniel Dočekal: Rodičům chybí čas. Tablet je častým odkládacím prostředím

„Když dítě přechází do puberty, tak hrozí, že začne komunikovat s nějakým sexuálním predátorem nebo pedofilem. Proto na seminářích říkám rodičům, ať se dívají dětem do mobilů. Oni odpovídají, že to v žádném případě nemůžou. Že má dítě své soukromí. V tu samou chvíli ale hází fotky dětí na sociální sítě a neptají se, jestli je tam ty děti chtějí mít,“ vysvětluje v Rozhovoru Martina Minhy nebezpečí sociálních sítí Daniel Dočekal, publicista a odborník na internetový prostor.Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Radio Wave vybíráme:

Vy komunikujete se základními školami. Varují děti i tam v rámci například občanské nauky před podobnými nástrahami internetu? Bez lidí jako jste vy?

Záleží na učiteli, který ty věci řeší. Znám spoustu škol, kde to mají zvládnuté poměrně dobře. Mělo by to být zcela určitě součástí osnov, ale ono těch věcí je samozřejmě víc. Obecně počítačová bezpečnost, péče o soukromí, s tím i související finanční gramotnost jsou věci, kterými by školy měly děti do dnešního světa vybavit. V tomto směru mám asi odlišný názor než třeba někdo jiný. Já si myslím, že tohle je hlavně věc rodičů. Jsou to rodiče, kteří mají k dětem nejblíž. Škola má hendikep v tom, že má dvacet dětí ve třídě. Nemyslím to špatně, ale je to v podstatě fabrika na vychovávání. Musí splnit i další spoustu různých úkolů. Rodič by tak měl být vybaven potřebnými znalostmi. Měl by vědět, před čím má to dítě varovat. Stejně jako to dělali naši rodiče před mnoha a mnoha lety. Říkali: „Nechoď s cizím člověkem na ulici, a kdyby ti říkal, že tě povede za maminkou, tak mu nevěř. Neber si od něj bonbónky a neříkej sousedce, jestli máme auto nebo televizi.“ Je tu spoustu těch původních „offline“ zásadních věcí. Proto by se to ti rodiče měli naučit řešit i pro ty své děti.
1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

ať se dívají dětem do mobilů. Oni odpovídají, že to v žádném případě nemůžou.

Ne, že nemůžou... Vstupovat dětem do jejich soukromí rodiče prostě nesmějí!
Ne-smě-jí!!!
Otevírat poštu, textové zprávy, procházet komunikaci na sítích, číst deníky...
Nesmějí. V žádném případě, za žádných okolností, nikdy!!!

Okomentovat