2.7.19

Nikola Benčová: „Když dítě nesmí nic udělat, bude z něj člověk, který se o nic nezajímá,“ říká fyzik Tomasz Rożek

Jak těžké je dětem vysvětlit, co je to černá díra nebo temná hmota? Jak se stane, že dítě přestane být zvědavé? A je ve vědě prostor pro intuici? Nejen to jsou otázky, které si klade polský fyzik a popularizátor vědy Tomasz Roźek. Ten je mimo jiné autorem tří populárně-vědeckých knih pro děti, které pojednávají o vesmíru, mikrosvětě i lidském těle. Kniha Kosmos nedávno vyšla i česky.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Radio Wave vybíráme:

Právě proto se rozhodl napsat trilogii knih, které by pojednávaly o hmotném světě okolo i uvnitř člověka. Chce v dětech podporovat touhu poznávat a klást nejrůznější otázky. V době, kdy celou společností rezonují pojmy jako alternativní fakta, je to klíčová činnost pro vytváření kritického pohledu na svět. Rożek nepíše jenom knihy, ale vytváří také obsáhlý kanál popularizačních videí nazvaný Nauka. To Lubię. „Témata, která si vybírám, jsou často opředena různými mýty, jsou s nimi spojené různé předsudky. V komentářích potom často čtu, že mi diváci děkují za to, že se na to mohli podívat takto racionálně. A teprve teď na základě těchto informací si můžou vytvořit vlastní názor. Protože informací kolem nás je často hodně, ale ne vždycky jsou to fakta,“ vysvětluje svou práci.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jak se stane, že dítě přestane být zvědavé?

Přijde na to, jak překotně se mění doba. Ale třeba tak, že si nechá od nějakého odborníka na vzdělání, konzultanta či auditora nakukat, že nemusí nic vědět, protože to buď nikdy nebude potřebovat, a nebo si to na netu najde v tom okamžení.

Okomentovat