26.7.19

NIDV: Zařazují učitelé etickou výchovu do výuky?

V květnu 2019 rozeslal NIDV pedagogickým pracovníkům základních a středních škol v jednotlivých krajích ČR evaluační dotazník, jehož cílem bylo především odhalit současné palčivé problémy, se kterými se školy v oblasti etické výchovy (ETV) potýkají nejčastěji, a zjistit, jaké jsou v tomto ohledu jejich potřeby. Počet obeslaných účastníků byl 194. Zodpovězených dotazníků se vrátilo 54. Většina respondentů k zavádění ETV do programu školy měla připomínky.

ETV má dle respondentů své opodstatněné místo ve výuce ve škole, vzorem by měl být sám učitel a také sociální prostředí, které dítěte ovlivňuje. Mezi respondenty převažovali učitelé 1. stupně ZŠ (81 %), naopak nejméně bylo učitelů z málotřídních škol (2 %).

ETV do výuky zařazují všichni respondenti. Nejvíce z nich zařazuje ETV jako průřezová témata (41 %), poté jako samostatný předmět (33 %) a příležitostně (26 %). Respondenti uvedli, že ETV jako předmět zařazují na ZŠ především až na 2 stupni: pro 8. třídu (19 %), pro třídu 9. a 6. (oboje po 17 %) a pro 7. třídu (15 %). Na prvním stupni ZŠ je ETV zařazována také, ale v mnohem menší míře (9 %).

Většina respondentů k ETV využívá výukové materiály (54 %). 41 % respondentů označila tvrzení, že učitelé si přípravy dělají sami, a zbývajících 5 % materiály pro výuku ETV nevyužívá.

Z uvedených oblastí ETV se respondenti nejvíce věnují oblastem: Mezilidské vztahy a komunikace (98 %), Prosociální chování v osobních vztazích (61 %) a Pozitivní hodnocení druhých (57 %). Naopak nejméně se ve školách věnují oblasti Reálné a zobrazované vzory (26 %).

Nejvíce je dle respondentů potřeba zaměřit vzdělávací programy v rámci DVPP na oblast Mezilidské vztahy (61 %) a na Pozitivní hodnocení druhých (41 %). Naopak nejmenší pozornost si v tomto ohledu zaslouží Reálné a zobrazované vzory a Interpersonální a sociální empatie (obě oblasti po 22 %).

Za nejpalčivější problémy v oblastech výchovy respondenti označili Inkluzi (69 %) a Šikanu a mezilidské vztahy (69 %). Dle 39 % respondentů má ETV vliv na prevenci a řešení těchto problémů zcela a dle 50 % částečně. Podle zbývajících 11 % respondentů ETV tento vliv nemá.

Zařazujete ETV do výuky?


5 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

Trochu jak kdyz sel Trachta s Hlavackem vyslychat zubare… "Vy se jich zeptate, jestli tu etiku uci, a oni reknou, ze jo... Pak se jich zeptate jak, a na to odpovi kazdy jinak. "

PS: Jaky je rozdil mezi oblastmi "Mezilidske vztahy" a "Interpersonalni a socialni empatie"?
PPS: Je eticke zobrazit v kolacovem grafu tri odpovedi ze ctyr?

Ktereho z tech slucovanych ustavu je skoda?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Etika se ucila vzdy. Nerikalo se to u etika. To takhle ucitel v libovolnem predmetu narazil na problem a s zaky se ho snazil prodiskutovat. Nebo tridni resil neco ve sve sverene tride. Nebo.....
Ale proc to delat jednoduse, kdyz to jde slozite?

Jirka řekl(a)...

Ale proc to delat jednoduse, kdyz to jde slozite?

A proč to vůbec dělat, když stačí okecat, popsat tuny papíru a na základě toho počerpat fondíky.

I rodič jde při výchově spíše příkladem a nepořídí nic, i kdyby ratolesti vykecal díru do hlavy. Děti mají bohužel příkladů víc než dost a učitelé jimi většinou nejsou.

A co všechno jde ještě všechny naučit, když nechcó?

Nicka Pytlik řekl(a)...


Jednou z nejúčinnějších etických výchov je výchova těžkou duševní prací.

E.Kocourek řekl(a)...

Pokud by ucitel mel pusobit vlastnim prikladem, musel by obcas postrilet (nebo aspon profackovat) par prolhanych politiku. Coz za ty penize nikdo neudela. Rozcilujeme se jen do vyse platu. ////

Okomentovat