3.7.19

MŠMT: Rámec digitálních kompetencí učitele

Rámec digitálních kompetencí učitele ve strukturované a ucelené podobě ukazuje, co by dnešní učitel měl znát a umět v oblasti používání digitálních technologií. Upozorňuje na činnosti a dovednosti, které mohou být podceňovány nebo o kterých se v souvislosti s výukou běžně neuvažuje. Zaměřuje se zejména na pedagogické kompetence a přináší pohled na to, jak jsou tyto kompetence ovlivněny možností či nezbytností používat digitální technologie ve výuce. Měl by primárně motivovat učitele k tomu, aby byl schopen na základě systematické reflexe se dále profesně rozvíjet. Jeho adresátem jsou však také všechny školy připravující učitele.

Všudypřítomnost digitálních technologií zásadním způsobem ovlivňuje téměř všechny aspekty našeho života: jak komunikujeme, pracujeme, jak trávíme volný čas, organizujeme své aktivity, jak přijímáme informace a poznáváme svět kolem nás. Zároveň se mění způsob, jakým přemýšlíme a jak se chováme. Děti a mladí lidé si samozřejmě změny neuvědomují, technologie jsou pro ně všudypřítomnou samozřejmostí. To však zároveň neznamená, že jsou automaticky vybaveni potřebnými schopnostmi je efektivně ke svému maximálnímu prospěchu využívat. Ve většině evropských zemí v současné době dochází k úpravě oficiálních kurikulárních dokumentů s cílem podpořit rozvoj digitálních kompetencí u žáků. Proto zároveň vzniká požadavek vybavit potřebnými kompetencemi též učitele. Jejich úkolem je připravit žáky na život a práci v digitální společnosti.

Tvorbou Rámce digitálních kompetencí učitele byl pověřen Národní ústav pro vzdělávání v projektu Podpora práce učitelů (PPUČ). Úkol plní aktivity Strategie digitálního vzdělávání ČR do roku 2020. Projekt PPUČ se zapojil do aktivit Evropské komise, konkrétně jejího výzkumného střediska Joint Research Centre (JRC) – EU Science HUB, kde v letech 2016–17 vznikal Rámec digitálních kompetencí pedagogů (Digital Competence Framework for Educators, DigCompEdu). Na základě doporučení studie a spolupráce s týmem JRC bylo rozhodnuto převzít kompetence a jejich rozpracování do jednotlivých fází vývoje z evropského rámce DigCompEdu. Rámec byl přeložen do českého jazyka.

Ke stažení:


4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vyvíjí inovativní postupy, jak rozvíjet schopnost žáků využívat digitální technologie k zajištění spokojeného života.

Konečně jsme se i my dočkali zajišťování spokojeného života.
Kdo a jak to dokáže ověřit? Vrtá pytlikům hlavou.
Už jen formulace této nadmíru specifické schopnosti učitele zaslouží ocenit v hluboké úkloně. Pytlici si zřejmě sbalí svých pět kompetencí a v tichosti se odebéřou do věčných učilišť.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Beru vas za slovoPytliku.
Napr. nechapu, proc bych k interakci ja a zaci mela vyuzivat nejak hodne digitalni technologie. V mladsim skolnim veku je best of interakce osobni, povidat si a byt nablizku. Takze chudaci ucitelky na prvnim stupni budou jen “ zakladni uzivatelky”?
A ty formulace jsou bozi. Teda kdo tohle vymyslel......

E.Kocourek řekl(a)...

Kdo tohle vymyslel? Odhaduji, že o (většinou) technických záležitostech se tu rozepisuje jakýsi Mistr okecávač. ////

K bodu 6.1 Informační a mediální gramotnost:
Na tohle se názory různí. Například pan Brdička se domnívá, že student by se měl snažit vyorat co nejhlubší informační stopu, za tímco já tvrdím, že každý účastník internetového provozu (a tedy i student) by se měl snažit zanechat stopu co nejvíce nenápadnou a nevysledovatelnou. A obojí se to vejde do gramotnosti? ////

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ptákovina podle kariérního řádu. To muselo napsat mentální dvojče.

Okomentovat