26.7.19

Michal Komárek: Věčná krize učňovského školství – realita nebo chiméra?

Už více než dvacet let prožíváme tajemný hospodářský zázrak. Po celou dobu se podle tvrzení firem a průmyslových svazů potýkáme s akutním nedostatkem technických pracovníků a řemeslníků a úpadkem učilišť. Firmy a lobbistické skupiny varují, že nemají zaměstnance, a že když už náhodou na nějakého učně narazí, pak rychle zjistí, že nic neumí.Z komentáře na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Vede to k důležitým otázkám. Je hrozba úpadku učilišť a zájmu o ně mezi dětmi jen jakási chiméra? Smyšlenka lobbistů? Neschopnost pochopit, že doba se mění a učňů už prostě nikdy nebude tolik jako před 30 lety?

Nebo je to vážný problém, který ale český stát nedokáže nijak řešit? Politici se dlouhá léta snaží o nějakou reformu školství, jenže někdy mluví o budoucnosti, společnosti vzdělání a rozvoji maturitních oborů, jindy o posilování technických oborů a aktuálních požadavcích trhu práce a stále jim z toho vychází víceméně totéž: Školství se rozvíjí spíše samospádem, než aby mu někdo nabídl dlouhodobou koncepci. A upadají nejenom učiliště.

5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

No jo, vypadá to na nového, kovaného experta na vše, co se ve školství šustne.

"K úpadku učilišť opravdu dochází. Ale je třeba se na něj dívat nikoli jako na problém počtu žáků, nýbrž jako na otázku, co, proč a jak se tam žáci učí."

Ono to opravdu není jen o počtu žáků, ale je to především o jejich schopnostech a úsilí. Na elektrikáře, strojaře a automechaniky dříve mířili žáci s několika trojkami, dnes tam míří čtverkaři a skoropropadlíci. Na instalatéry a malíře pokojů šli žáci s několika čtverkami, dnes tam chodí propadlíci. Absence na učňácích vzrostla na hrozivá numera a velká část učňů je nepoužitelná jak po intelektuální sránce tak i po stránce pracovního úsilí, a tak není divu, že fabriky raději sáhnou po zahraničních dělnících, kteří jsou inteligentnější a pracovitější a zaučí si je.

Komárkovi bych doporučovala, kdyby si místo teoretizování domluvil měsíční stáž na učňáku a zkusil si mezi současnou partičkou učňů pobýt a rovněž si pohovořit se staršími kantory, kteří na učňácích zažili lepší časy.

Jiří Legner řekl(a)...

Pravdivá slova. Situace je dle mého ještě vážnější. Většina žáků má navíc roztodivné psychické problémy, prostě na učňáku už nenajdete "normální" děcko. Takže místo školy jsou to dnes spíš psychiatrická sanatoria, kde učitelé jsou naprosto zoufalí a nemají absolutně šanci! O výuku a vzdělání tady již dávno nejde.

krtek řekl(a)...

A ví ten pán, že mnohá čtyřletá maturitní učiliště se transformovala na střední odborné školy? Že zrušením zvláštních škol se omezila i učiliště dvouletá zaměřená na nejslabší? A že výpadek pracovních sil na trhu vyrovnává příchod zahraničních zaměstnanců? Mně to připadá, že své domněnky vydává za pravdy.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Kdyz nekomu dvacet let cpete do palice, ze vyucit se znamena byt spinava socka. Kdyz je zduraznovano vseobecne vzdelani, tudiz ti slabsi se v tom straceji. Kdyz se hodiny pracovek na smolach zacaly povazovat za zbytecnost a zmizelo mnoho dilen, kuchyni a zahrad. Kdyz se na zakladkach vzdelavaji mentalne postizeni, kteri byli drive vedeni k vetsi praci rukama a slabi zaci ze zakladek se nesmi hlasit na E obory. Kdyz..... tak se nikdo nedivte.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Prý ve stavebnictví chybí stovky a tisíce pracovníků. Prý začít stavět domek je značně nenadějné, pokud si jej člověk nepostaví sám. Prý nám hrozí katastrofální nedostatek vody. Prý škarohlídové malují čerty na zeď. Prý...
V každém případě je ze všeho nejdůležitější, jestli bude, a nebo jestli nebude odvolán jeden z tajtrlíků současné vlády. Věc ale naprosto zásadní.
Pytlici to vidí na slibně se rozvíjející proces setrvalé degenerace z blahobytu.

Okomentovat