25.7.19

Michal Komárek: Učitelské volno neřeší to podstatné

Mají mít učitelé nárok na to, aby si jednou za deset let vzali až roční studijní volno? Aby dostali příležitost naučit se něco nového a zároveň získali odstup od toho, jak učí? Byli by po tom roce nejenom odpočatými, ale i lepšími učiteli? Návrh poslankyně Věry Kovářové oživil diskuse, které se vedly už před dvěma lety v souvislosti s kariérním řádem.
Z komentáře na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme.

Nejnápadnější problém spočívá v tom, že na českých školách je akutní nedostatek učitelů, který se velmi pravděpodobně bude v příštích letech ještě prohlubovat. Ministerstvo odhaduje, že nyní na českých školách chybí 6 tisíc učitelů a do pěti let by to mohlo být až 11 tisíc.

Z důvodů zmíněných výše nemají mladí lidé o učitelství příliš velký zájem a noví absolventi pedagogických fakult nenahradí ani kolegy odcházející do důchodu.

Studijní volno by sice mohlo přitažlivost učení zvýšit, ale je to začarovaný kruh: Aby mohly školy své učitele na rok uvolňovat, musely by jich mít dostatek.


9 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Roční volno považuji za jeden z více benefitů, které by měly být pedagogům nabídnuty a umožněny. Zatím nemají benefity vlastně žádné.
Roční volno by měl každý trávit tak, co mu přináší relax. Někomu sportování, někdo by pletl a háčkoval, jiný by se vzdělával (třeba i jen četbou odborných knih doma), někdo by prostě jen lenošil. Co je komu po tom, jak se každý z nás dává dohromady po psychické a fyzické stránce.
Školení pořádá kde kdo a škola si může vybrat, stejně jako si vybírají jednotliví učitelé. To,co píše Komárek, je kec.
Tak doufám, že se dožiju ještě před důchodem toho, že vůbec nějaké benefity pro učitele budou. Zatím se o tom jen několik let blbě kecá a píše. Nikdo nedělá nic. nevím, na co se čeká.

Pepouš řekl(a)...

Obávám se, že ročního volna se jen tak nedočkáme. A nebude to kvůli nedostatku učitelů. Dokud vzdělání nebude pro většinu obyvatel prioritou, dokud bude učitel považován za absolventa nejjednodušší vysoké školy, tak není šance jakýkoli podobný benefit prosadit. Z pohledu lidí přece máme dva měsíce prázdnin (placených), hodina trvá jen 45 minut, uděláme jednu přípravu, podle které učíme po zbytek života, domů chodíme v jednu, obědy máme skoro zadarmo a ještě si je na úkor dětí nosíme domů pro rodinu a hlavně, pořád se nám přidává. Takže benefitů máme více než dost, co bychom ještě chtěli...

E.Kocourek řekl(a)...

Cilem navrhu politickych trpasliku bylo zviditelneni politickych trpasliku (smejdu, kterym fandi Komarek) a tohoto cile bylo dosazeno. Vedlejsim cilem bylo poskodit ceske skolstvi a tento zamer je na dobre ceste. ////

To, co pise Komarek, je KEC. Jako pokazde, kdyz slunickar Komarek neco pise. ////

IMO nema smysl resit benefity pro ucitele, dokud nejsou vyreseny platy ucitelu. Coz hned tak nebude. ////

Jiří Kostečka řekl(a)...

Přečetl jsem si ty jeho kecy celé. Sice teď nemám chuť na snídani, ale chápu konečně, co je to za člověka. Hloupost z jeho příspěvku doslova teče. Tři poznámky:
- Za prvé učitelům není nic do toho, že je jich nedostatek. Když jsem před dvaceti pěti (!) lety řekl life na ČT 2, že pokud budeme mít nadále tak hanebné platy, školství zkolabuje kvůli našemu exodu jinam, tehdejší ministr školství Sokol mě odbyl slovy, že učitelů je nadbytek. Že přitom vychází z počtu absolventů pedagogických oborů, nikoli z počtu těch z nich, kteří na školy skutečně chtějí nastoupit, ho nezajímalo. A teď to máme tady. Trochu to trvalo, ale je zle a bude hůř. Totiž až za pět let nebude mít děti nejen kdo učit, ale i jen hlídat, začne kolabovat ekonomika, protože jeden z rodičů bude muset zůstávat doma. Nebo se přestanou rodit děti.
- Za druhé, jak přesně napsala paní Karvaiová, nikomu není zbla po tom, co by učitelé v tom volnu dělali. Sabbatical je ochrana kantorů před stereotypem, vyhořením, nervovým kolapsem. Ne pauza pro povinné další studium a navštěvování kurzů neziskových organizací, na něž učitelé kašlou. (Jak Komárek jasnozřivě přiznává.)
- Za třetí Komárkův přístup je čistá analogie s jedním z nejidiotštějších výroků, jimiž politici smetou jakýkoli rozumný návrh: je to "nesystémové". Sabbatical prý neřeší to podstatné: "namísto toho, aby reforma měnila školy, nabízí učitelům, aby si od nich odpočinuli". No a? Ono se vylučuje, aby i při nereformování dostali učitelé volno??

Jediné, co mě trochu uklidňuje, je fakt - Komárkem smutně tušený - že učitelé na něj a jemu podobné věrozvěsty i na ziskovky zvysoka. Asi jako v 80. letech na ZOPy, ZVOPy a další bolševické reformy školství.

Pepa řekl(a)...

Jestli nějaký pitomec navzdory všem jen trochu racionálně uvažujícím prosadí kantorské volno, školský kolaps skrzevá nedostatek učitelů to uspíší. Stačí si uvědomit, že kantorů je ve škole maximálně právě tolik, kolik je třeba k pokrytí výuky a uvolněného kantora můžete nahradit jen někým z jiné školy, čímž se díra po kantorovi jen přesune a chybět bude tak jako tak. Náhradní kantor na dobu kratší (viděl jsem návrh myslím na 3 měsíce) se možná dá sehnat - mezi důchodci nebo zoufalci, které nikdo nechce z důvodu jejich špatné (pedagogické) pověsti.
Suma sumárum - téma je dobré pro okurkovou sezónu, ale jinak je aktuálně mimo mísu a slouží jen k tomu, aby si na něm někdo honil politické a/nebo mediální triko.

Eva Adamová řekl(a)...

Sabatikl v podobě, která je navrhována, existuje jen ve dvou evropských zemích - v ekonomicky kolabujícím Řecku a ve Francii.

Ve Francii existuje pro každou oblast skupina učitelů (tzv. suplentů), kteří sabatiklující učitele zastupují. A těchto zastupujících učitelů není pravda zrovna málo.

Nám nemá na školách kdo učit matematiku, fyziku, informatiku a angličtinu, místo, abychom měli na školách kvalifikované speciální pedagogy a psychology, pobíhají nám po školách levní a mnohdy nepoužitelní asistenti, a my se místo, abychom napřed vyřešili tyto problémy, hrneme do něčeho, co vůbec neřeší největší problémy našeho současného školství, ba naopak je ještě zhorší.

A jen tak na okraj, ve Francii pobírá sabatiklující učitel jen 85 % svého platu. Ptám se, který český učitel by na to při svých současných platových podmínkách přistoupil? Hlaste se, teď!

Jirka řekl(a)...

Bohužel nemohu! Dostal bych se pod úroveň platu, na kterou jsme si před deseti lety spočetli hypotéku a zrekonstruovali dům, ve kterém bydlíme s dětmi a babičkou. Díky rekonstrukci netrpíme v létě horky a v zimě tolik neprotopíme a neteče nám na hlavu.
Za takových podmínek bych ohrozil rodinu. Tak raději zrelaxuji v době zaslouženého volna na zahrádce a opravami všeho, do čeho se zakousl zub času. Nejkrásnější relaxací učitele je, když za sebou hned vidí kus dobře vykonané práce. Ve škole to často pozná jen učitel sám, ale i nad dobrým jídlem často lidé ohrnují nos a docení ho, až když jim chybí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Hlaste se, teď!

Pytlici by si to dali první rok nástupu do důchodu.
A klidně i pár let následujících.

Eva Adamová řekl(a)...

V Řecku by Pytlíkům jejich nápad asi i prošel :)

Okomentovat