23.7.19

Martin Rychlík: Pan čestný profesor

Inženýr Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, v minulých letech proslul svými jasnými názory na kvalitu školství a vzdělávání. V médiích tak neváhal počastovat „zbytečné“absolventy humanitních oborů, radí s nastavením maturit, horuje pro technické školy a vyjadřoval se i k tomu, jak je zapotřebí aplikovaný výzkum na úkor základního.


Z článku v Lidových novinách vybíráme

Nyní jsme se dozvěděli – z oficiálního webu i Twitteru svazu –, že Hanák „získal čestnou profesuru oxfordské Akademické unie“. Letitého pečovatele o české školství to tak nadchlo, že se nechal s diplomem a v hábitu ve stylu bradavických kouzelníků z Nebelvíru i zvěčnit, přičemž mu zjevně učarovalo slovo OXFORD. Poté, co na tuto taškařici s vyčuranou ukrajinskou firmou z Milána upozornil novinář Martin Marek, se strhla mediální mela a z prezidenta se stala jakási komická figura, která se neváhá věru prazvláštně hájit.(...)

Jistý český profesor – pravý, byť „jen“ z Univerzity Karlovy a příjemce ERC grantu, což je EBA docela i podobné, že – eskapádu glosoval stroze, ale přesně: „A takhle, milé děti, vypadá cargo cult v oblasti akademických hodností,“ čímž narážel na Papuánce, kteří si z kokosových ořechů dělali „sluchátka“, zvedali bambusové „antény“a čekali na přílet letadel s vytouženým zbožím. Hanák, jenž naprosto znevážil reputaci svazu průmyslu, by se měl stát spíše už jen jeho čestným prezidentem. Tedy již emeritním a bývalým – řečeno raději polopaticky.

Žádné komentáře:

Okomentovat