20.7.19

Linda Veselá: Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě v dospívání. Prolomit stigma obklopující duševní zdraví a poradit studentům středních škol, kam se mohou obrátit o pomoc, se snaží projekt Blázníš? No a!, do kterého se v tomto roce zapojilo už patnáct měst.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Semináře s názvem Blázníš? No a! organizují organizace na středních školách napříč celou republikou. Experti na škole vždy stráví přibližně šest hodin. Žáci tak mají možnost setkat se jak se zkušenými psychology a psychoterapeuty, tak s těmi, kteří mají s psychickým onemocněním vlastní zkušenost.

První část programu je především vzdělávací. „Věnujeme se úzkostným a panickým poruchám, protože s těmi se studenti setkají nejčastěji. Poruchy nálad, deprese. Dostáváme se ale i k poruchám osobnosti, sebepoškozování, poruchám příjmu potravy,“ přibližuje Linda Nývltová z Fokusu Praha, která školské dny v Praze koordinuje.

V další části se seminář zabývá čtyřmi modelovými situacemi. Řeší se například, jak se chovat ke spolužákovi, který se vrací zpátky do školy po pokusu o sebevraždu. „Je rozdíl, když se zraníte a vrátíte se. Ty myšlenky jsou úplně jiné. Zranění postupně vyprchá, tohle ale ne,“ přibližuje jeden ze žáků. V třetí části se pak žáci setkají přímo s člověkem, který si duševní onemocnění prožil. To samo o sobě pomáhá korigovat řadu předsudků a obav.

8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Věnujeme se úzkostným a panickým poruchám, protože s těmi se studenti setkají nejčastěji.

Onemocnět může každý, srovnat se s chorobou jen málokdo.
Důležitá je především prevence. I z tohoto důvodu musí být zrušena povinná maturita z matematiky a postupně i další zátěže psychiky už od mala, jako například domácí úkoly a kompetenční povinnosti vůbec, ověřování nabytí těch kompetencí a především pak jakékoli hodnocení práce žáka. Jen brnkačková zábava.
Pryč s otužováním. Sudená voda je jed a finské sauování podvod! V té dnešní překotně měnící se době jen právé a nefalšované české teplíčko. A smrádek...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Do nejakeho psychickeho problemu muze spadnout kde kdo. Studenti i ucitele. Prednaska je muze pouze seznamit s tim, ze to nemaji brat jako tragedii a maji to resit.
A ted teprve zacina horor. Velka mesta? No snad je to tam lepsi. Ale na mensich mestech si zkuste rozkliknout klinickeho psychologa pro deti- katastrofa, nejsou a nebereou dalsi klienty. Nebo pro ty dospele- neberou klienty( tedy ty “ pres pojistovnu”. Takze zbyva( kdyz mate “stesti” placeny psycholog za cca 600 na hodinu v mensich mestech az po cca 2000 ve velkych mestech. A to pak teprve zacnou deprese.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici se poslední dobou zabývají otázkou psychické, emoční i charakterové 'normality'. Kde je hranice mezi chorobou a povahou. Jestli lze povahu považovat za vrozenou nemoc a tak nějak podobně. Asi si o tom budou muset pytlici něco přečíst.
A také pytliky zajímá, čím je způsoben ten nárůst psychických problémů dětí a mládeže. Jestli to je to doopravdý reálný nárůst, nebo lepší diagnostika, nebo se o tématu více hovoří, a nebo jestli to je důsledek jisté módnosti či snahy o nějaké úlevy.
A v neposlední řadě, může psychický nemocný člověk pracovat jako učitel? A jako psycholog?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Muze. A je to spravne.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Muze. A je to spravne.

Pak tedy pytlikům začalo vrtat v hlavě, proč je ředitel školy posílal každých deset let na vyšetření k psychiatrovi? Nejspíš jako součást preventivní prohlídky.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Protoze je psychicky problem a psychicky problem. Psychozy jsou problematicke, ale ukazneny pacient napr. s bipolarni poruchou, ktery bere leky, je celkem v pohode a dokaze pracovat i v pomahajicich profesich. Pak je mnoho neuroz nebo fobii ci panickych poruch a i to je slucitelne s praci ve skolstvi. Jen u ytek je problem.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici mají panickou hrůzu z pitomců. Můžou s tím přesluhovat v důchodu?

Jana Karvaiová řekl(a)...

JO, v poho...

Okomentovat