17.7.19

Lada Součková: Zedníků je málo. Učňů ještě méně

Na stavbách chybí mladí lidé, žáci se nechtějí učit zedníkem. Kraj tak učně podpoří vyšším stipendiem, navíc se zlepší praxe.


Z článku v Pardubický.Deník.cz vybíráme:

Příčin, proč si žáci vybírají raději jiné obory než ty stavební, je hned několik. Mezi nimi je například nedostatečná prestiž této profese, která souvisí s nízkými mzdami nebo prací v náročnějších klimatických podmínkách.

„Pro mladé je zedničina velká dřina, navíc existují i daleko lépe placené pozice,“ potvrdil Müller.

Za příčinu současného stavu a malé prestiže stavebních řemesel je označován také negativní pohled veřejnosti a příliv zahraničních dělníků. „Mnohé stavební firmy si za ztrátu prestiže mohou samy, neboť rezignovaly na kvalifikovanost pracovní síly,“ konstatoval ředitel Středního odborného učiliště plynárenského Pardubice Martin Valenta s tím, že ve škole se studenti učí práci s moderními technologiemi, ale na stavbě se potom setkávají s nekvalifikovanými zahraničními dělníky, kteří je neumí používat a nerozumí návodu.


1 komentář:

Eva Adamová řekl(a)...

Na vyučené schopné české zedníky zapomeňte. Přes 70 % populačního ročníku míří na maturitní obory. Na automechaniky a elektrikáře chodí čtverkaři od vrchu až dolů a skoropropadlíci. Na oboru instalatér už najdete spíše propadlíky a absolventy praktických škol. Na zedníka z naší školy nešel cca 20 let nikdo a na okolních základkách je situace obdobná, na tomto oboru už opravdu najdete jen absolventy praktických škol. A stavební firmy vědí o absolventech těchto oborů své, a proto čím dál tím víc raději zaměstnávají Ukrajince. Jen naiva si může myslet, že tuto situaci zvrátí nějaká stipendia.

Okomentovat