18.7.19

Jan Bumba, Věra Luptáková: Každá škola má už dnes slušnou autonomii. Nemusí ve všem čekat na stát, myslí si ministr Plaga

Školství už léta patří mezi priority napříč politickými stranami. Platy učitelů konečně rostou, teď ještě mít kantory, kteří nebudou „jen chodit do práce“. Podobně to vidí i ministr školství za hnutí ANO Robert Plaga, který chce povinnou maturitu z matematiky o rok posunout.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Výuka ve školách by se měla změnit, ale podle ministra nestojí všechno jen na jeho ministerstvu nebo na státu jako takovém. „Dnes hodně jdeme po předmětech, já neříkám, že bychom tuto cestu měli zcela opustit, ale provázanost humanitních nebo přírodovědných oborů není na ministrovi, ale na konkrétní škole. Moc se to neví, ale autonomie našich škol je poměrně vysoká, co ale chybí, je podpora z centra.“

Je tak prý hodně na škole a jeho učitelském sboru v čele s ředitelem, jak propojí jednotlivé předměty, a nic prý nebrání tomu, aby se třeba nějaká hodina zeměpisu učila v cizím jazyce nebo se předměty spojily nad nějakým projektem. „Úkolem státu je odbřemenit rámcové vzdělávací programy s tím, že ale určíme nějaké těžiště.“

8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Platy učitelů konečně rostou...

Nač ta skromnost, když platy učitelů rostou nekonečně?

teď ještě mít kantory, kteří nebudou „jen chodit do práce“

Každého zaměstnance státu, který jen chodí do práce, by pytlici holí vypráskali z vrat.
A trdla Bumbu a Luptákovou by pytlici tou holí přetáhli po palici. By se jim rozbřesklo.

Josef Soukal řekl(a)...

Z některých ministrových vyjádření - nejen v tomto rozhovoru - je už delší dobu zřejmé, že by nad sebou potřeboval odborný dohled, stačil by poradní sbor několika zkušených učitelů z různých typů škol a oborů.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Myslim, ze lepsi nez odborny dohled by byla cca 14 denni staz na nektere skole v regionu mimo Prahu. Rychle by nabyl vedomi.

Simona CARCY řekl(a)...

Ministrova naivní představa, že z matematiky budeme učit "jen to užitečné" a memorování vzorečků a vět a důkazů odložíme stranou, bo to žáčky zatěžuje a stresuje, je asi stejně moudré, jakou učit sestřičky píchat injekce a na otázky spojené s resuscitací, anestezií a magnetickou rezonancí se vykašlat. Ten člověk nedohlédne ke špičkám vlastních bot!

Eva Adamová řekl(a)...

Plaga plácá páté přes deváté. Z člověka, o kterém si lidi pracující ve školství mysleli, že je rozumný, se čím dál tím víc klube člověk neschopný.

ema řekl(a)...

Kéž bych jen chodila do práce. Ve školství se cítím spíš jako sponzor. Nedobrovolný.

Nicka Pytlik řekl(a)...

memorování vzorečků a vět a důkazů odložíme stranou, bo to žáčky zatěžuje a stresuje

Pytlici znovu a znovu opakují, když někdo nemá na biflování se nazpamět, ať si všechno odvodí! Co je na tom nepochopitelného?

Nicka Pytlik řekl(a)...

se předměty spojily nad nějakým projektem

Na úkor jiných předmětů.
Tentokrát už pytlici spočítají i pár let dozadu o kolik vyučovacích hodin v jednotlivých třídách v průběhu roku přišli. Některé třídy neviděli tři, a dokonce i čtyři týdny v kuse. Dříve soustavná a systematická školní práce začíná dostávat charakter občasných konzultací. To se to pak zkompetentňuje jedna radost.

Okomentovat