28.7.19

Kateřina Perknerová: Jiří Drahoš říká: Moje prezidentská kandidatura je rozhodně ve hře

V loňské prezidentské volbě 2018 skončil bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš druhý za Milošem Zemanem. Dělilo je 150 tisíc hlasů. Na podzim byl zvolen již v prvním kole senátorem za Prahu 4. Stal se předsedou senátního výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Jako takového ho zajímá veškeré dění v českém školství, ale pochopitelně také manévry kolem výměny ministra kultury. Ačkoli se pod návrh ústavní žaloby na prezidenta Zemana nepodepsal, v Senátu pro ni hlasoval. Také o tom Deník s Jiřím Drahošem hovořil.


Z rozhovoru v Deník.cz vybíráme:

Zatímco práci ministryně spravedlnosti pozorujete zpovzdálí, kroky šéfa resortu školství Roberta Plagy nejen z titulu své funkce sledujete velmi bedlivě. Jak je hodnotíte?
S panem ministrem se vídám docela často, bavíme se o chystaných zákonech, naposledy o novele zákona o pedagogických pracovnících, která je ve sněmovně. Můj expertní tým k ní má několik doplňků a připomínek, což jsem panu Plagovi sdělil.

S ministerským návrhem má problém ČSSD, školské odbory či spolek Pedagogická komora. Nelíbí se jim, že by mohli v rámci otevření škol odborníkům z praxe učit i lidé bez pedagogického minima. Co kritizujete vy?
Já bych šel naopak ještě dál. U nás jsou čtyři tisíce učitelů ve stavu tzv. pedagogické nouze. Mají odborné vzdělání, řadu let praxe ve školách, ale nemají tzv. pedagogické minimum. Pan ministr v návrhu píše, že by si ho měli do tří let doplnit. My si myslíme, že by toto doplňující studium nemuseli mít vůbec, pokud příslušný ředitel usoudí, že umějí učit, mají respekt a pro děti jsou přínosem. Pak by jim ho mohl za určitých podmínek, například desetileté praxe ve školství, prominout. Platilo by to ale výlučně pro daného člověka a danou školu. Ostatně kdo jiný než ředitel ví, koho má ve sboru? Ve svém týmu mám několik ředitelů a vím, že stav nouze je v některých regionech vlastně permanentní. Ředitel tam každý rok vypíše výběrové řízení na určité místo a v duchu se modlí, aby se náhodou nepřihlásil čerstvý absolvent pedagogické fakulty, kvůli němuž by musel propustit dlouholetého osvědčeného učitele bez pedagogického minima. Častý problém totiž je, že mladý člověk mu do roka odejde, protože za ty peníze ve školství nechce zůstat.(...)

Stačí si vzít příklad z Finska, jak o tom hovořili představitelé tamního školství na senátní konferenci, kterou jste organizoval. Ředitelé tam těsně spolupracují s obcemi a rodiči, učitelé patří k nejváženějším postavám veřejného života. Zní to jako z jiné planety…
A přitom není, v Helsinkách jste z Prahy za dvě hodiny. Připomínám ovšem, že Finové s reformou vzdělávacího systému přišli v 70. letech minulého století a sami říkají, že první výsledky se objevily po nějakých dvaceti letech. Důležité je, že kormidlem toho tankeru u nich neotáčejí politici každý rok jiným směrem. Zároveň musím říct, že jsem skeptický k přenosu zkušeností jedna ku jedné. V praxi to nefunguje. Finská důvěra lidí v instituce je na zcela jiné úrovni než u nás. Finové apriorně nepodezírají vládu nebo ministerstvo, že na ně vymýšlejí nějaký podraz. Mimochodem zajímavou reformu vzdělávání provedli i v Polsku, jejich žáci jsou na tom v testech PISA výrazně lépe, než bývali. Bohužel u nás je to naopak. Jsem zastáncem přístupu, který radí podívat se do okolí a převzít to, co je přenositelné a mohlo by zafungovat. Celková důvěra ve státní instituce ale u nás ještě dlouho nebude, k čemuž a to se vracím na začátek politici bohužel často a vydatně sami přispívají.

10 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Ne že by jeho budoucí prezidentování mělo být bohviečo, protože politice nerozumí, ale určitě je to lepší varianta než Hašek Dominik.

P. Vršecký řekl(a)...

Snad bude znovu kandidovat Kubera, nebo mladý Klaus. Vybírat mezi Haškem a Drahošem, panebože, to ne.

Nicka Pytlik řekl(a)...

politice nerozumí

Horší je, když si prezident myslí, že politice rozumí, a když se do politiky plete. A především pak, když je přesvědčen, že je vtipný, a má sklon k estrádám.
Škoda, že to vzdal Vladimír Franz. Už kvůli filatelii.

Radek Sárközi řekl(a)...

Pan senátor by měl vyměnit své současné poradce, kteří mu radí ohledně školství. Nebo by se mohl začít ptát přímo učitelů.

Ivo Mádr řekl(a)...

Drahoš? Příště raději už ne.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podstatné je, že Zeman už nikdy ne.

P. Vršecký řekl(a)...

Proč by se Mlhoš měl ptát učitelů? Pokud mne odpovědi nezajímají, neptám se vůbec, případně kohokoliv :-) Nevíte někdo, jestli se Drahoš jako senátor jakkoliv výrazně projevil? Nebo je jako senátor stejně šedivá, nevýrazná, kdykoliv a čímkoliv zaměnitelná myš, jako v celém životě? To není kandidát, to je loutka.

Radek Sárközi řekl(a)...

Projevil se v Senátu uspořádáním propagační akce Eduinu.

Ivo Mádr řekl(a)...

Pytlíci přece vědí, že Milošek již nemůže kandidovat 3x. Škoda je toho, že opozice tehdy nasadila proti němu naprosto nevhodného jedince.

Nicka Pytlik řekl(a)...

šedivá, nevýrazná, kdykoliv a čímkoliv zaměnitelná myš

A od kdy má být prezident republiky členem toho zdejšího státně správního a samosprávního estrádního souboru? Smyslem jeho úřadu snad není úspěšně zvedat sledovanost televizniho vysílání v době, kdy neběží nějaká jiná povedená reality šou.

Pytlíci přece vědí

Právěže vědí... jednou bylo víc než dost.
Ovšem naprosto nevhodný jedinec zpravidla nepostupuje do druhého kola.

Okomentovat