13.7.19

Karolína Koubová, Michael Erhart: Rok studijního volna pro učitele? Je to investice do budoucnosti, peníze se musí najít, říká poslankyně Kovářová

Učitelé by mohli mít jednou za 10 let právo na rok tvůrčího volna. Navrhuje to hnutí STAN. Zkomplikoval by tzv. sabatikl už tak dost napjatou personální i finanční situaci ve školství? Moderátorka Karolína Koubová se ptá ředitelky pražského gymnázia Nad Štolou a ředitelky Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové a spoluautorky návrhu poslankyně STAN Věry Kovářové.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

„Bylo by dobré udělat průzkum mezi učiteli, zda o to vůbec mají zájem. A nemyslím, že by tvůrčí volno měli mít pouze učitelé, zasloužili by si ho zaměstnaní lidé celkově, protože v dnešní zběsilé době jsou vyhořelí všichni,“ reaguje šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Nápad podle ní není špatný, má ale několik „ale“.

Školství se totiž potýká s nedostatkem učitelů a je otázka, kdo by zastupoval pedagogy na studijním volnu a také jak by měli být tito suplenti placeni, což by mělo být ošetřeno zákonem. Současná nabídka dalšího vzdělávání pedagogů prý také není příliš zajímavá a bylo by třeba ji rozšířit a zatraktivnit.


3 komentáře:

E.Kocourek řekl(a)...

Kdo dodnes nepochopil, jaká je STAN banda škůdců, tak tentokrát už ano. ////

Kdo stojí o budoucnost českého školství, chápe, že veškeré peníze, které se najdou, musí jít na platy učitelů. ////

Nejsou peníze na důležité věci, a tím spíš ne na nesmyslné hovadiny jako navrhuje STAN. Navíc všichni šmejdi, co se motají kolem školství, už si brousí zuby, aby z roku volna udělali rok tuhé buzerace. ////

Eva Adamová řekl(a)...

Pouze v pěti zemích v Evropě se studijní volno poskytuje, a to následujícím způsobem:

Řecku mohou učitelé požádat o placené volno za účelem dokončení postgraduálního programu, a to až na čtyři roky.
Tak Řeci měli vždy peníze na všechno, že ano.

Ve Španělsku mohou učitelé dostat placené studijní volno z důvodu účasti na programech DVU souvisejících s inovacemi a výzkumem v oblasti vzdělávání, a to o délce až jednoho roku.
Bohužel není uvedeno jak často o toto volno mohou žádat.

Ve Francii mohou učitelé dostat placené volno maximálně na tři roky, v té době je jim vypláceno 85 % jejich platu. Učitelé, kteří se účastní dlouhodobých aktivit DVU, mohou navíc získat další příspěvek až na jeden rok.
Kdo u nás by při bídném učitelském platu chtěl přijít ještě o 15 %?

Itálie umožňuje učitelům využít 150 hodin placeného volna na studium s cílem získat další titul nebo jinou akademickou kvalifikaci.
Takže asi 19 dní.

Ve Slovinsku mají učitelé, kteří studují, aby získali další kvalifikaci, nárok na pět dní na složení zkoušky, 15 dní na přípravu diplomové práce a 35 dní na přípravu disertační práce.

Takže to, co STAN navrhuje existuje jen ve třech zemích, z toho dvě jsou zadlužené až po uši.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Posledních čtyřicet let pytliky zajíma už jen, jak to mají ve Finsku!

Okomentovat